Сасоли: Одам во Албанија за да ја потврдам силната поддршка за започнување разговори за пристап со Албанија и Северна Македонија

Од:

Претседателот на Европскиот парламент, Дејвид Сасоли на 3-ти и 4-ти овој месец ќе престојува во Албанија.

dobivaj vesti na viber

Пред неговата посета, тој изјавил дека доаѓа во Албанија за да даде надеж за иднината по тешките месеци што ги поминала.

Исто така, ја потврдил и силната поддршката на Европскиот парламент за започнување преговори со Албанија и со Северна Македонија, јави дописничката на МИА од Тирана.

Ние, исто така, ќе дадеме се од себе да ги убедиме земјите-членки кои сè уште имаа резерви за тоа на последниот состанок на Советот.

За време на неговата посета планирани се средби со премиерот Еди Рама, претседателот на Парламентот Грамоз Ручи, шефот на државата Илир Мета, градоначалникот на Тирана Ерион Велиај и лидерот на опозициската демократска партија Љуљзим Баша.

Тој ќе има обраќање пред пратениците во албанскиот законодавен дом, како и средба со студенти.

Сасоли посетата на Албанија, која требаше да ја реализира на 2-ри и 3 декември, ја одложи поради катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата на 26 ноември, а ја најави на почетокот на ноември кога ја најави и посетата на Северна Македонија, каде престојуваше на 4 ноември.

Би можело да ве интересира

Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

По базите Пашалиман и Кучово, Албанија и кај Драч нуди изградба на НАТО база

Ана Ололовска

За поголема безбедност на туристите во Албанија воведени полициски патроли на велосипеди и 29 здравствени центри

Ана Ололовска

„Монитор“: Околу 74 отсто од албанските компании планираат да ангажираат странци, што е највисоко ниво во регионот

Ана Ололовска

Италијанската полиција уапсила албанска брачна двојка и запленила околу пет милиони евра

А1он

Бала: Првата меѓувладина конференција ЕУ-Албанија ќе се одржи следната недела

А1он