sasoli

Свет

Европскиот парламент и ЕУ му оддадоа почит на Давид Сасоли: „Вашата борба за демократија ќе продолжи“

А1он
Европратениците му оддадоа почит на споменот на претседателот Давид Сасоли за време на пленарната церемонија што се одржа синоќа во Стразбур, јави дописникот на МИА.
Свет

САД со сочувство до ЕУ за смртта на претседателот на ЕП, Давид Сасоли

А1он
САД испраќаат длабоко сочувство до народот на Европската Унија за починувањето на Давид Сасоли, претседател на Европскиот парламент. -Претседателот Сасоли ќе биде запаметен како силен
Свет

Почина претседателот на Европскиот парламент Давид Сасоли

А1он
Претседателот на Европскиот парламент Давид Сасоли почина на 65-годишна возраст. Сасоли почина утрово во болница во североисточната италијанска општина Авијано, потврди неговиот портпарол за ДПА.
Свет

Сасоли: Односите меѓу ЕУ и Русија денеска се на најниско ниво

А1он
Претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, денеска изјави дека односите меѓу Европската унија и Русија се на најниско ниво и дека сегашните тензии меѓу Украина
Свет

Сасоли побара итна реакција од ЕК за одлуката на полскиот Уставен суд

А1он
Претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, преку Твитер побара последици за одлуката на полскиот Уставен суд да не го почитува приматот на ЕУ законите, јави
Свет

Сасоли му одговори на Јанша: Словенија не кажува што ќе прави ЕУ со бегалците

А1он
Претседателот на Европски парламент Давид Сасоли ја оспори изјавата на словенечкиот премиер Јанез Јанша дека Европска Унија нема да отвори хуманитарни или миграциски коридори кон
Регион

Државите од Западен Балкан да влезат во ЕУ бара претседателот на Европскиот парламент

А1он
Шефот на Европскиот парламент, Давид Сасоли побара да им се дозволи на земјите од Западен Балкан влез во Европската Унија нарекувајќи го проширувањето „позитивен проекти
Регион

Протест на Пленковиќ до Сасоли поради инцидентот со италијанските европарламентарци

А1он
Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска изрази остар протест поради инцидентот од 30 јануари, кога четворица италијански европратеници се најдоа на „зелената граница“ меѓу Хрватска и
Македонија

Заев, Димитров и Османи разговараа со Сасоли: С. Македонија е подготвена да стане следната успешна приказна на проширувањето на ЕУ

А1он
Премиерот Зоран Заев, вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров и министерот за надворешни работи Бујар Османи, денеска остварија онлајн средба со претседателот на Европскиот парламент