pregovori za clenstvo

Македонија

Писонеро: Очекуваме преговарачката рамка за С. Македонија да ја презентираме во јуни

А1он
Портпаролката на Европската комисија задолжена за проширување, Ана Писонеро, за МИА вели дека очекувањата во Брисел се дека преговарачката рамка за Северна Македонија ќе може
Македонија

Вархеји: Планираме преговарачката рамка да ја презентираме во јуни

А1он
Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји, на прес конференцијата преку видео линк што ја одржа попладнево изјави дека неговиот план е преговарачката рамка да му
Македонија

Сасоли: Одлуката за преговори со Албанија и Северна Македонија се добри вести во тешки времиња

А1он
Одлуката на министрите за европски прашања за почеток на преговорите за членство со Албанија и Северна Македонија, претставуваат добри вести во овие тешки времиња, оцени
Македонија

Урсула фон дер Лејен: Одлични вести за Западниот Балкан и за ЕУ

А1он
Одлуката на Советот за општи работи на ЕУ за почеток на пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија претставува одлични вести за Западниот Балкан и
Македонија

Џафери: Веста за почеток на преговори не мотивира да се бориме против заедничкото зло

А1он
Претседателот на Собранието Талат Џафери им ја честиташе на граѓаните одлуката на Советот на ЕУ за почеток на преговори со нашата земја. – Почитувани граѓани
Видео Македонија

ВИДЕО: Чекањето заврши, Македонија почнува преговори за членство во ЕУ

А1он
Во исклучително тежок период за нашата држава во Европа и во целиот свет денес од Брисел ни стигна убава и долго очекувана вест. Република Северна
Регион

ПЕС го поздрави зеленото светло за отворање на преговорите Скопје и Тирана

А1он
Партијата на европските социјалисти (ПЕС) ја поздравува одлуката на на ЕУ за започнување на преговорите за пристапување со Северна Македнија и Албанија. – Ова е