Џафери: Веста за почеток на преговори не мотивира да се бориме против заедничкото зло

Од:

Претседателот на Собранието Талат Џафери им ја честиташе на граѓаните одлуката на Советот на ЕУ за почеток на преговори со нашата земја.

– Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, честитки за одлуката на Советот на земјите членки на Европската унија за отворање на пристапните преговори со нашата земја. Во ова тешко време за целото човештво ваквата долгоочекувана и заслужена вест не мотивира да не губиме надеж и да бидеме уште поодлучни. Патувањето продолжува, има време за прослава, сега, седиме дома и се бориме против заедничкото зло. Честитки!, напиша Џафери на Фејсбук.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Гир: Се надеваме на мошне скоро одржување на првата меѓувладина конференција

Ана Ололовска

Берлин против нови критериуми за Скопје, ЕУ испраќа помош од 120 милиони евра

Ана Ололовска

Димитров: Доаѓаат 120 милиони евра помош од ЕУ за Северна Македонија

А1он

Средба Димитров – Рот: Северна Македонија останува приоритет за германското претстедателство

Ана Ололовска

Димитров во Брисел на средби со Вархеји, Схинас и Рот

Ана Ололовска

Земјите-членки на ЕУ не се договорија да воведат санкции против Белорусија

А1он