Џафери: Веста за почеток на преговори не мотивира да се бориме против заедничкото зло

Од:

Претседателот на Собранието Талат Џафери им ја честиташе на граѓаните одлуката на Советот на ЕУ за почеток на преговори со нашата земја.

– Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, честитки за одлуката на Советот на земјите членки на Европската унија за отворање на пристапните преговори со нашата земја. Во ова тешко време за целото човештво ваквата долгоочекувана и заслужена вест не мотивира да не губиме надеж и да бидеме уште поодлучни. Патувањето продолжува, има време за прослава, сега, седиме дома и се бориме против заедничкото зло. Честитки!, напиша Џафери на Фејсбук.

Би можело да ве интересира

Србија и Црна Гора ќе се движат кон ЕУ по новоусвоена методологија

Жарко Настоски

Шидер: Застојот во евроинтеграциите поради проблемот со Бугарија е во спротивност со европскиот дух

ЕУ се грижи за Северна Македонија и за Западниот Балкан, вели Вархеји

Жарко Настоски

ЕК очекува почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија што поскоро

Препорака на Европската комисија: Патувањата во ЕУ да бидат дозволени за вакцинирани

Кремљ му забрани на претседателот на Европскиот парламент и уште седуммина политичари од ЕУ да влезат во Русија

Жарко Настоски