Урсула фон дер Лејен: Одлични вести за Западниот Балкан и за ЕУ

Од:

Одлуката на Советот за општи работи на ЕУ за почеток на пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија претставува одлични вести за Западниот Балкан и за Унијата, оцени претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен.

– Одлични вести за Западниот Балкан и за ЕУ. Јас сум задоволна што земјите членки дадоа зелено светло за почеток на преговори за членство со Албанија и Северна Македонија. Се надевам дека лидерите на ЕУ ќе ја одобрат оваа недела. Иднината на Западен Балкан е во ЕУ. Честитки до Еди Рама и Оливер Спасовски, објави Фон дер Лејен на Твитер.

Би можело да ве интересира

Европа ја заслужува софата на Ердоган

Ана Ололовска

ЕУ ќе преговара за набавка на 1,8 милијарди дози анти-ковид вакцини од „втора генерација“

Жарко Настоски

Објавени деталите од протоколот во Анкара, Мишел и Фон дер Лајен имаат различен статус

Анкара тврди дека распоредот на седиштата бил по барање на ЕУ, ЕУ не коментира

Ана Ололовска

Мамер: Фон дер Лајен беше изненадена од протоколот кај претседателот Ердоган

Ана Ололовска

ВИДЕО: Фон дер Лајен остана без столче на средбата со Ердоган

Ана Ололовска