ruski spioni

Свет

Економист: Москва наредува руската мафија во странство да финансира шпиони

А1он
Москва се сврте кон руската мафија во странство поради воведувањето меѓународни санкции поради војната во Украина и поради отстранувањето на Русија од глобалниот финансиски систем,
Свет

Во Полска уапсена е група под обвинение дека се руски шпиони

А1он
Група странски државјани денеска е уапсена во Полска поради сомнение дека шпионирале за Русија. Би-Би-Си јави дека локалните медиуми објавија дека шест лица се приведени
Регион

Како „паднаа“ руските шпиони во Словенија: Изнајмиле канцеларија, лажеле дека се занимаваат со антиквитети

А1он
Словенечката агенција за разузнавање и безбедност заедно со полицијата приведе двајца странци кои се осомничени дека шпионирале за Русија. Како што се испостави, тие изнајмиле
Свет

Во Словенија уапсени двајца руски шпиони

А1он
Словенечката разузнавачка и безбедносна служба СОВА во Љубљана откри двајца странски државјани осомничени дека шпионирале за Русија. При апсењето било утврдено дека еден од осомничените
Свет

Шведска е потресена од најголемиот шпионски скандал во нејзината историја

А1он
Во Стокхолм заврши најголемата шпионска афера во шведската историја. Заврши со најстрогата можна казна: 42-годишниот Пејман Киа, кој бил агент на шведската разузнавачка служба САПО,
Свет

ВИДЕО: Украинците упаднаа во манастир во Киев, веруваат дека таму биле руски шпиони

А1он
Припадници на полицијата и украинските безбедносни служби рано утрово извршија претрес во православен манастир стар илјада години во главниот град на Украина. Украинските власти објавија
Свет

Првиот човек на МИ5: Руските шпиони го претрпеа најголемиот стратешки удар во поновата историја

А1он
Првиот човек на британската разузнавачка служба МИ5, Кен МекКалум, денеска го претстави годишниот извештај за безбедносните закани и во него тој посочи дека Русија годинава
Свет

Германските власти уапсија вработен во британската Амбасада за шпионирање за Русија

А1он
Германските власти уапсија вработен во британската Амбасада во Берлин под сомнение дека шпионирал за Русија, сооопшти германското Обвинителство. Случајот може да внесе дополнителни тензии во
Регион

ВИДЕО: Руски шпиони уапсени во Софија, голема акција на бугарските специјални служби

А1он
Руски шпиони биле приведени во Софија за време на операција на Државната агенција за национална безбедност (ДАНС) и Министерството за внатрешни работи (МВР), објави Бугарската
Свет

“Фејсбук” суспендираше мрежа руски профили поврзани со военото разузнавање

А1он
“Фејсбук” денеска соопшти дека ја суспендирал “мрежата налози”, користени од руската воена разузнавачка служба. “Фејсбук” тврди дека внатрешна истрага открила дека лицата кои стојат зад