spionaza rusija

Регион

Москва реагира на протерувањето на дипломатите од Бугарија

А1он
Руската амбасада во Софија одговори со изјава дека протерувањето е неосновано и дека Москва го задржува правото да одговори. „За жал, принудени сме да забележиме
Регион

ВИДЕО: Руски шпиони уапсени во Софија, голема акција на бугарските специјални служби

А1он
Руски шпиони биле приведени во Софија за време на операција на Државната агенција за национална безбедност (ДАНС) и Министерството за внатрешни работи (МВР), објави Бугарската
Регион

Бугарија протера двајца руски дипломати поради шпионирање

Горјан Грнчаровски
Министерството за надворешни работи на Бугарија прогласи двајца руски дипломати за непожелни, пренесе националната бугарска телевизија Нова. Двајцата дипломати имаат 72 часа да ја напуштат
Свет

Шефот на белгиското воено контраразузнавање обвинет за шпионажа за Русија

А1он
Шефот на военото контраразузнавање на Белгија Клемент Ванденберг е привремено суспендиран од должноста поради обвинение за шпионажа во корист на Русија, пишува весникот „Де Морген“.