Економист: Москва наредува руската мафија во странство да финансира шпиони

Од:

Москва се сврте кон руската мафија во странство поради воведувањето меѓународни санкции поради војната во Украина и поради отстранувањето на Русија од глобалниот финансиски систем, пишува Економист.

Експертот за меѓународен криминал и разузнавање Марк Галеоти изјави за Економист дека Кремљ ги зајакна своите врски со организираниот криминал што ретко го користеше порано.

Тој тврди дека Москва им наредила на претставниците на мафијата да префрлат дел од приходите на „црни сметки“ за да ги финансираат активностите на руските шпиони.

Галеоти наведува дека Русија сака да ги заобиколи санкциите со регрутирање криминалци. Шефот на финското надворешно разузнавање Анти Пелтари вели дека војната на Путин против Украина и нанела сериозна штета на руската шпионска мрежа во странство.

„Ова е резултат на масовното протерување на шпиони кои работеле под дипломатска заштита, апсењето на агентите и непријателската атмосфера во Европа“, вели Пелтари.

Западните власти тврдат дека Кремљ се обидува да ги надомести загубите во шпионската мрежа преку сајбер шпионажа, но и со испраќање нови шпиони на Запад кои се претставуваат како бегалци, пишува The Economist. Сепак, тие не можат да бидат рамноправна замена за поранешните агенти бидејќи не се доволно обучени, немаат доволно искуство или извори на информации.

Пристапот до електронските компоненти се вели дека е посебен проблем за Русија. САД, ЕУ и други земји и забранија на Москва да ги снабдува тие компоненти. Поради недостаток на модерна електроника, рускиот воено-индустриски комплекс не може да ја надомести загубата на опрема во Украина. Економист наведува дека тоа се однесува на тенкови и проектили.

Русија бара различни начини да ги заобиколи санкциите. На пример, синот на гувернерот на регионот Краснојарск, Артем Ус, беше уапсен во Милано минатата година. Властите во САД го обвинија дека преку лажна компанија купувал американска електроника за борбени авиони, паметна муниција, ракетни системи, сателити, радари и друга воена опрема.

Компанијата се наоѓала во Хамбург, Германија, а купената стока била испорачана во Русија. Меѓу оние кои ја примиле стоката се и санкционираните компании Радиоавтоматика, Абтроникс и Радиоекспорт. Подоцна, компонентите испорачани на овој начин беа пронајдени во руската воена опрема запленета од Украинците на бојното поле.

Од април до ноември 2022 година, со помош на вакви шеми и мали компании од руски „пријателски“ земји, цената на увозот на полупроводници во Русија достигна 2,6 милијарди долари, пишува The Economist.

Би можело да ве интересира

Првиот германски разузнавач: И Русите се подготвени за саботажа

Горан Наумовски

Италијанската полиција уапси 55 мафијаши

Во Франција се уапсени 13 лица осомничени дека се членови на нарко-банда од Марсеј

Европските шпиони предупредуваат: Тие се нова закана, имаат оружје во подземни бункери

Горан Наумовски

Заврши историското судење на мафијата во Италија, осудени се 200 криминалци на „Ндрангета“

ВИДЕО: 16 членови на озлогласеното семејство Гамбино се уапсени во голема акција во САД и Италија

Катерина Ѓуровски