Италијанската полиција уапси 55 мафијаши

Од:

Италијанската полиција уапси 55 лица за кои се сомнева дека се поврзани со сицилијанската мафија.

Осомничените се обвинети за изнуда, шверц на дрога и поседување оружје и распрскувачки материи, соопшти денеска италијанската полиција.

Рациите беа извршени главно околу сицилијанскиот град Калтанисета, но и во други делови на Италија. Учествуваа околу 500 полицајци.

„Денешното работење е особено важно не само по квантитет, туку и квалитет“, изјави Салваторе Де Лука од јавното обвинителство во Калтанисета.

Би можело да ве интересира

Извлечени уште 14 тела по бродоломот на мигрантскиот брод кај Калабрија

(ВИДЕО) Расправија и тепачка во италијанскиот Парламент

Семејство со три деца со автомобил падна во море, лекарите се борат за животите на мајката и синот

Серија земјотреси во околината на Неапол

ВИДЕО: Надојдена река однесе тројца млади во Италија, им се губи секаква трага

Поплави во Италија: Тројца млади исчезнаа во водата

Предраг Петровиќ