Во Франција се уапсени 13 лица осомничени дека се членови на нарко-банда од Марсеј

Од:

Вкупно 13 лица осомничени дека се членови на бандата „ДЗ мафија“, вмешана во трговија со дрога во Марсеј, се уапсени во понеделникот во Франција во рамки на истрагата за обид за убиство во Шпанија.

Осомничените, 10 мажи и три жени претставени како партнери на членови на бандата, се на возраст од 15 до 25 години.

Уапсените се осомничени за учество во обид за убиство на маж (43) од Марсеј, во јануари 2023 година, во Каталонија, кој е познат и по шверц на дрога, соопштија извори блиски до истрагата, пренесува Бета-Франс прес.

– Браво за полицијата за оваа нова акција против нарко бандите во Марсеј – напиша францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманен на платформата X.

Апсењата беа извршени во Марсеј и Рен, а следеа неколку дена по апсењето во Мароко на Феликс Бенги, наводно водач на кланот „Јода“, ривал на „ДЗ мафијата“.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Лансиран е сателитот кој заеднички го развија Кина и Франција

Саркози: Макрон ја турка земјата во хаос

Во пожар во штала во Франција изгореа 70 тркачки коњи

A1on

Левичарските партии во Франција заедно излегуваат на избори против Макрон и Ле Пен

Макрон го распушти собранието и распиша избори за 30 јуни

A1on

Тежок пораз на Макрон на европските избори, Ле Пен ја запечати победата

A1on