spioni

Свет

Првиот германски разузнавач: И Русите се подготвени за саботажа

А1он
Кинезите се активни во Германија во собирање информации за воената технологија, изјави Томас Халденванг, претседател на Сојузната канцеларија за заштита на уставот, домашната разузнавачка служба
Свет

Европските шпиони предупредуваат: Тие се нова закана, имаат оружје во подземни бункери

А1он
Европските единици за борба против тероризмот и контраразузнавањето успешно пресретнаа најмалку четири планирани терористички напади, наводно, планирани од неодамна пристигнати мигранти. Официјалните служби тврдат дека
Свет

Тројца Бугари уапсени во Велика Британија за шпионажа

А1он
Британската полиција уапси тројца осомничени шпиони за Русија во Велика Британија во голема истрага за националната безбедност. Обвинетите се бугарски државјани кои првпат беа уапсени
Свет

Економист: Москва наредува руската мафија во странство да финансира шпиони

А1он
Москва се сврте кон руската мафија во странство поради воведувањето меѓународни санкции поради војната во Украина и поради отстранувањето на Русија од глобалниот финансиски систем,
Свет

Кина ја засилува политичката шпионажа против Берлин

А1он
Шефот на германската контраразузнавачка служба стравува дека Кина ги проширува своите шпионски активности против Берлин. -Кина развива широки активности за шпионажа и влијание. Мораме да
Свет

ФСБ уапси руски државјани кои шпионирале за Украина

А1он
Руската служба за безбедност ФСБ уапси шестмина руски државјани поради шпионирање за Украинската безбедносна служба и војската во неколку руски региони. „На територијата на Пермската
Свет

Директор на британска разузнавачка агенција: Повеќе од 400 руски шпиони се протерани од европските земји

А1он
Директорот на британската разузнавачка агенција „МИ5“, Кен МекКалум, изјави дека европските земји годинава протерале стотици руски функционери за кои веруваат дека се шпиони, пренесува Анадолија.
Регион

Американски шпиони ја предупредија Грција за руски заговор против договорот од Преспа

Кристијан Ландов
Грчкиот милијардер со руско потекло, Иван Савидис, бил таргет на американските тајни служби кои преку следење на смс пораките, повиците и мејловите дошле до сознанија