avganistanci

Македонија

Македонија обезбеди прибежиште за уште 14 авганистански граѓани

А1он
На Меѓународниот аеродром Скопје попладнето пристигнаа 14 граѓани на Авганистан, вработени во Обединетите Нации и членови на нивните семејства. „Станува збор за продемократско население кое
Македонија

Спасени четворица авганистански новинари, С. Македонија им обезбеди привремен престој

А1он
Изутрината на Меѓународниот аеродром Скопје пристигна група од четворица новинари од Авганистан кои се во опасност од новите тамошни власти. Станува збор за ТВ и
Македонија

ВИДЕО: Македонија обезбеди привремен престој за 131 авганистански граѓанин

А1он
На Меѓународниот аеродром во Скопје синоќа пристигна група од 131 граѓанин на Авганистан. Се работи за вработени на Обединетите нации, за кои Северна Македонија обезбеди
Македонија

За седуммина граѓани на Авганистан обезбеден траен престој во Португалија, во земјава во моментов престојуваат 400 Авганистанци

А1он
Седуммина граѓани на Авганистан, четворица возрасни и три деца, изутрината од Меѓународниот аеродром Скопје преку Истанбул, заминаа за Португалија како нивно трајно одредиште, соопшти владината
Македонија

Триесет и петмина Авганистанци кои привремено престојуваа во земјава трајно заминаа за Грција

А1он
Од Влада денеска соопштија дека 35-мина граѓани на Авганистан, кои привремено престојуваа во Северна Македонија, денеска заминале за Грција каде им е обезбедено трајно прибежиште.
Македонија

27 Авганистанци кои престојуваа во земјава заминаа за Ирска

А1он
Група од 27 граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во Северна Македонија изутрината од Меѓународниот аеродром Скопје, со членови на нивните семејства заминаа за Даблин,
Македонија

Во Скопје пристигна нова група од 149 граѓани од Авганистан

А1он
Нова група од 149 граѓани од Авганистан пристигна доцна синоќа на Меѓународниот аеродром во Скопје. Како што информираат од владината прес-служба, станува збор за стипендисти
Регион

Бугарскиот министер за одбрана учествуваше во евакуација на Авганистанците кои работеа за Софија

А1он
По наредба на преодниот бугарски премиер, Стефан Јанев, министерот за одбрана Георги Панајотов ја предводеше теренската операцијата од Пакистан за повлекување авганистански и бугарски државјани
Македонија

Притвор за двајца Авганистанци кои претепале и ограбиле Индиец во близина на Табановце

А1он
Основното јавно обвинителство Куманово поведе постапка против двајца Авганистанци, на возраст од 31 и 25 години, поради постоење на основано сомнение дека го сториле кривичното
Свет

Во САД досега пристигнале 64.000 Авганистанци, поголемиот дел сместени во осум воени бази

А1он
Заклучно со 14-ти септември во САД пристигнале околу 64.000 евакуирани Авганистанци, а речиси 49.000 живеат во осум воени бази додека чекаат преселување на конечни адреси