Европските шпиони предупредуваат: Тие се нова закана, имаат оружје во подземни бункери

Од:

Европските единици за борба против тероризмот и контраразузнавањето успешно пресретнаа најмалку четири планирани терористички напади, наводно, планирани од неодамна пристигнати мигранти.

Официјалните служби тврдат дека заканата од терористички напад е на највисока точка од 2015 година, а дека овој пат заканата доаѓа и од нови извори, кои се многу потешко да се предвидат и пресретнат, се вели во откритието на The Wall Street Journal. Пред речиси десет години Европа беше погодена од бран напади од правецот на Исламската држава, а овој пат заканата доаѓа од новодојдените и слабо организирани, но добро вооружени мигранти.

Европските служби за борба против тероризмот стравуваат дека Иран го користи големиот прилив на мигранти за да ги „инјектира“ сопствените терористи преку граница.

Европските служби веруваат дека помалите и слабо организирани групи кои дејствуваат како филијали на Хамас, Хезболах (а со тоа и Иран) ги охрабруваат Европејците да протестираат против војната во Газа преку онлајн активизам, со што шират антисемитизам под маската на антиционизмот и планираат серија терористички напади не само врз еврејските заедници низ ЕУ, туку и врз местата за собирање на голем број луѓе во европските метрополи.

Како дел од истрагата завршена во декември 2023 година, австриската и бошњачката полиција пресретнале две одделни групи бегалци од Авганистан и Сирија, кои тргнале со калашникови, автоматски пушки и пиштоли. На нивните мобилни телефони подоцна беа пронајдени фотографии од потенцијални цели – израелски Евреи со европски адреси.

Истиот месец, германската федерална полиција пресретна група осомничени од Таџикистан, кои наводно подготвувале координирани терористички напади врз преполните катедрали во Келн и Виена за време на Божиќ. Неколку дена подоцна, во Италија беа уапсени тројца Палестинци, членови на злогласната група Бригада Ал Акса, кои планирале напад врз европските метрополи.

На крајот на 2023 година, германската полиција успеа да лоцира членови и симпатизери на Хамас кои планирале напад врз блиските еврејски заедници, а во таа операција биле уапсени најмалку четворица осомничени. Федералните обвинители утврдија дека германските борци на Хамас го закопале оружјето под земја пред неколку години, но точната локација на нивниот подземен бункер за складирање сè уште не е пронајдена. Претходно истата година, обидот за бомбашки напад врз синагога во градот Бохум, наводно директно зад иранската влада, беше успешно спречен.

Би можело да ве интересира

Првиот германски разузнавач: И Русите се подготвени за саботажа

Горан Наумовски

Тројца Бугари уапсени во Велика Британија за шпионажа

Економист: Москва наредува руската мафија во странство да финансира шпиони

Елитни руски шпиони се преправале дека се семејни луѓе во Словенија

Кина ја засилува политичката шпионажа против Берлин

ФСБ уапси руски државјани кои шпионирале за Украина

Горан Наумовски