Првиот германски разузнавач: И Русите се подготвени за саботажа

Од:

Кинезите се активни во Германија во собирање информации за воената технологија, изјави Томас Халденванг, претседател на Сојузната канцеларија за заштита на уставот, домашната разузнавачка служба на Германија.

Халденванг зборуваше за апсење на тројца германски државјани поради сомнение дека им дале информации на Кинезите за нови технологии кои би можеле да се користат за воени цели.

„Тоа е случај од особено значење. Се занимаваме со проширување на активностите, се работи за знаење за производство на оружје“, додаде тој.

Халденванг разговараше пред новото апсење во врска со наводното кинеско шпионирање. Во вторникот вечерта, помошник на европскиот претставник на Алтернатива за Германија (AfD) беше уапсен во Дрезден за давање информации на Кинезите. Тоа беше само продолжение на шпионските игри во последно време. Претходно, двајца руско-германски државјани беа уапсени во Баварија под сомнение дека снимиле американски воени бази во Германија и подготвувале напад.

„Со години забележуваме дека Русија има развиено големи активности овде во Германија“, вели Халденванг.

„Уште пред војната во Украина реков дека заканата е слична на онаа од времето на Студената војна“, рече тој.

„Се разбира, сè беше интензивирано со рускиот напад врз Украина и мораме да разбереме дека Русија се занимава со шпионажа, сајбер шпионажа, операции за влијание, дезинформации“, продолжи првиот човек на германската разузнавачка служба.

Според неговото мислење, Германија е особено нападната како „важен играч“ во воената и политичката поддршка за Украина. Украинските војници се обучуваат и во Германија.

Халденванг рече дека „во екстремен случај“, рускиот репертоар вклучува саботажа и додаде:

„Може да се смета дека витален интерес на Москва е да ја спречи или попречи испораката на оружје за Украина. А земја која е подготвена да води војна со најбрутални средства сигурно нема да се оддалечи од саботажа и за тоа сценарио“.

Како што наведе, германските служби се на готовност и веќе на почетокот на војната во Украина прогласиле „голем број руски агенти“ за непожелни, што ги „ослабнало можностите на руските служби во Германија“.

Би можело да ве интересира

Германците пресметаа: Одморот во Хрватска е поскап отколку во Шпанија, Грција и Португалија

Мртво девојче е пронајдено покрај брегот на Рајна, уапсени се нејзините родители

Германија протера авганистанско семејство, Варшава го осуди овој потег како кршење на законот

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Германската полиција спречи можен масакр во Хамбург

(ВИДЕО) Германија: Полиција застрела маж кој се обидел да нападне минувачи со секира близу фан зоната со холандски навивачи

Горан Наумовски

Неколкумина навивачи се ранети во инцидент во Германија, полицијата го застрела напаѓачот

Горан Наумовски