ВИДЕО: 16 членови на озлогласеното семејство Гамбино се уапсени во голема акција во САД и Италија

Од:

Шеснаесет наводни водачи и соработници на криминалното семејство Гамбино се уапсени во САД и Италија, објавија американските обвинители. Обвиненијата против нив вклучуваат рекетирање, изнуда, одмазда против сведоци, заговор и измама. Десет од нив беа уапсени во областа на Њујорк, а шест беа уапсени од италијанските власти во Палермо, Сицилија.

Според американското Министерство за правда, во моментов е во бегство уште еден осомничен. Осомничените, кои живеат во САД, беа изведени пред судот во Њујорк. Во обвинението, обвинителите презентираа шема на заплашување и насилни напади со намера да проневера на средства и да ги измами синдикатот и плановите за бенефиции на вработените.

Цел на мафијашите биле компаниите за уривање и за собирање ѓубре. Според обвинението, членовите на групата им се заканувале на претприемачите и барале да им се исплати одредена сума за обезбедување заштита. Тие се обвинети за избегнување на правилата на синдикатот и местење понуди за профитабилни договори за уривање, пишува Би-Би-Си.

Тие се обвинети и за закани за сведоци, перење пари и злосторства поврзани со огнено оружје. Меѓу уапсените се: Џозеф „Џо Бруклин“ Лани, Анџело „Фифи“ Градилоне и соработникот на сицилијанската мафија Франческо Викари, познат и како „чичко Чичо“.

Семејството Гамбино е едно од петте истакнати мафијашки семејства од областа Њујорк, познати како Ла Коза Ностра. Семејството го водеше шефот Џон Готи до неговата смрт во затвор во 2002 година, а подоцна и Френк Кали, кој беше застрелан пред неговиот дом во Стејтен Ајленд во март 2019 година.

Неговата смрт го означи првото нубиство на мафијашки бос во градот по смртта на тогашниот шеф на семејството Гамбино Пол Кастелано во 1985 година. Неколку неодамнешни истраги и полициски операции беа насочени кон групата во САД и Италија. Обвинетите се соочуваат со казни од 20 до 180 години затвор.

Би можело да ве интересира

Италијанската полиција уапси 55 мафијаши

Во Франција се уапсени 13 лица осомничени дека се членови на нарко-банда од Марсеј

Заврши историското судење на мафијата во Италија, осудени се 200 криминалци на „Ндрангета“

Почина шефот на Козa Ностра: Беше безмилосен убиец, фрли момче во киселина

Горан Наумовски

Економист: Москва наредува руската мафија во странство да финансира шпиони

Леа го изневери сопругот криминалец, тој брутално ја уби: Глумеше дека сака помирување, па ја фрли во киселина

Горан Наумовски