Леа го изневери сопругот криминалец, тој брутално ја уби: Глумеше дека сака помирување, па ја фрли во киселина

Од:

Леа Гарофало отсекогаш знаешe дека желбата да се смири со нејзиниот поранешен сопруг, мафијашот Карл Коско, е многу опасна.

Додека беа разделени некое време, тој ја шармираше со вечери во скапи ресторани и разговори за помирување околу нивната ќерка Дениз. Кога конечно се смирија, парот замина на заеднички одмор во Милано.

Меѓутоа, на четвртиот ден од нивното патување, Леа е киднапирана, мачена и убиена од убијците на Карл, кои потоа го фрлија нејзиниот труп во 50 литри киселина во селски магацин.

Застрашувачката приказна за нејзиниот живот е раскажана во новата криминалистичка драма „Добри мајки“, заснована на вистински приказни за бестрашни жени кои се обиделе да го соборат најопасниот италијански мафијашки клан.

Овие приказни се преземени од истоимената книга на британскиот новинар Алекс Пери, во која тој пишува за храброста и страшните судбини на оние кои биле заробени од членовите на една од најопасните криминални банди, Ндрангети, една од најстрашните мафијашки криминалци.

„Ндрангета е како култ. Ако се свртите против нив, ги изневерувате сите што некогаш сте ги познавале и вашето најблиско семејство. Храброста на овие жени е двојна. Прво, тие ризикуваа. Жените ги загубија животите затоа што не им бевте лојални. Вие на тој начин прифаќате да живеете сами како заштитен сведок. Тоа е висока цена, дури и ако преживеете. Потребна е голема храброст да се направи нешто такво“, вели авторот на книга, пренесува The Sun.

Ндрангета, чие потекло датира од крајот на 18 век, се верува дека заработуваат околу 100 милијарди долари годишно од криминал и се одговорни за 70 отсто од трговијата со кокаин во Европа, како и за други нелегални активности.

Повеќе од 150 години, смртоносниот калабриски клан остана практично недопирлив од властите поради неговите членови кои работат исклучиво со крв и строгиот код на „омерта“, мафијашкиот код на молчење.

Леа Гарофало е родена во Ндрангета и кога нејзиниот татко бил убиен од ривал, нејзиниот брат го презел семејниот бизнис.

На 16-годишна возраст се омажила за Коско, „земјоделец“ за кој се покажало дека е шверцер на кокаин.

Редовно физички ја малтретирал, а таа тврдеше дека има самоубиствени мисли со години, се до раѓањето на нивната ќерка Дениз во 1992 година.

Десет години подоцна, Леа најде храброст да го остави кај Дениз и да стане полициски доушник.

„Ти навистина не живееш. Само преживуваш на некој начин. Сонуваш за нешто, за било што, бидејќи ништо не е полошо од животот што го живееш“, рекла таа одамна.

Писателката Алекс вели дека доказите што ги собрала многу помогнале во истрагата и дека некои од предметите и денес се користат во некои случаи.

„Доказите што ги собра таа и другите жени како неа им покажаа на властите какви навистина биле овие членови на бандата“, рече писателката.

Леа живееше како заштитен сведок четири години, но во 2009 година мафијашите ѝ влегоа во трага и нејзиниот поранешен партнер Коско ја намами во Милано под изговор дека сака да се смират.

Леа се криеше речиси десет години бидејќи Коско се обиде да ја убие. Таа го изневери и знаеше што носи тоа со неа. Играше двојна игра на преправање дека сака да се помири, дека повторно се заљубува во неа, но сето тоа беше лага. Четири дена за време на нивниот одмор, тој ги упатува своите атентатори како да ја убијат.

Пред неговото патување во Милано, Коска неколку пати оди на средби со Ле

Би можело да ве интересира

Заврши историското судење на мафијата во Италија, осудени се 200 криминалци на „Ндрангета“

ВИДЕО: 16 членови на озлогласеното семејство Гамбино се уапсени во голема акција во САД и Италија

Катерина Ѓуровски

Почина шефот на Козa Ностра: Беше безмилосен убиец, фрли момче во киселина

Горан Наумовски

Голема полициска акција се одвива утринава, уапсени се повеќе од 15 криминалци

Германски министер сака на криминалци да им конфискува скапи автомобили, накит и часовници

Во Британија е уапсено трио кое со години им помагаше на најбараните криминалци