Криминалци од Србија продавале дрога и оружје во Данска, заработиле над два милиони евра

Од:

Јавното обвинителство за организиран криминал во соработка со Службата за борба против организиран криминал и Националната специјална единица за криминал на Кралството Данска денеска на територијата на Србија лиши од слобода три лица и тоа: П.Д., Д.П. и А.С., кои заедно со уште двајца осомничени М.М. и М.М., претходно лишени од слобода на територијата на Кралството Данска, како и Н.Д., кој во моментов е недостапен за надлежните органи на Република Србија, а се обвинети дека сториле кривично дело здружување заради целта. на извршување на кривични дела.

Припадниците на оваа организирана криминална група формирале организирана криминална група на територијата на Република Србија и Кралството Данска во периодот од декември 2015 година до денес со цел да инвестираат во легални парични текови на имот стекнат со криминални активности на територијата на Кралството Данска.

Имено, парите кои дошле од недозволена трговија на поголеми количества наркотични дроги како и купопродажба на големи количини огнено оружје и муниција на територијата на Кралството Данска, осомничените, според кривичната пријава, испратена од автобуси на данската камионска компанија „Топ турист“ за Република Србија, каде што ја основале деловната компанија „Фабула Арте“ од Белград, преку која готовината се инвестирала во купопродажба на заедничка градба и изведување работи на недвижен имот во на територијата на Република Србија, додека дел од парите се држеле лично или преку трети лица, во вкупен износ од 11.989.000 дански круни (1.598.533 евра) и 618.384 евра со сознание дека имотот потекнува од криминална активност.

Осомничените со кривична пријава ќе бидат изведени во Јавното обвинителство за организиран криминал, по што ќе бидат сослушани.

Би можело да ве интересира

Полициски кучиња нашле дрога и оружје во Велес – уапсени тројца дилери

МВР демантира дека во возило на МНР управувано од возач вработен во Министерството била пронајдена дрога

А1он

Тинејџер од Босна и Херцеговина се заканувал дека ќе разнесе продавници во Виена

Горан Наумовски

Голема потера во Франција по избегани криминалци

Приведени двајца кумановци за поседување дрога

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Карабињерите запленија 2.700 килограми кокаин, скриен во керамички банани