Шведска е потресена од најголемиот шпионски скандал во нејзината историја

Од:

Во Стокхолм заврши најголемата шпионска афера во шведската историја. Заврши со најстрогата можна казна: 42-годишниот Пејман Киа, кој бил агент на шведската разузнавачка служба САПО, е осуден на доживотен затвор. Неговиот брат Пајам Киа (35) до 10 години затвор. И двајцата беа прогласени за виновни за тешка шпионажа за руската воена разузнавачка служба ГРУ.

Пејман Киа имал пристап до високо доверливи информации кои и ги предавал на руската страна цели десет години, од 2011 до 2021 година.

Неколку години работел и во воената разузнавачка служба. Судот утврди дека тој на Русите им доставил околу 90 најдоверливи документи, додека неговиот брат Пајам е прогласен за виновен за планирање на злосторството, договарање контакт со ГРУ и предавање на околу 45 доверливи документи.

Браќата Киа се со иранско потекло и по пристигнувањето добија шведско државјанство. Судот заклучи дека браќата „незаконски и во корист на Русија и ГРУ стекнале, пренесувале и откриле информации чие откривање на странска сила би ѝ наштетило на безбедноста на Шведска“.

Пејман Киа беше уапсен во септември 2021 година во градот Упсала, додека Пајам беше уапсен на 16 ноември 2021 година.

Истрагата против нив траеше неколку години откако САПО прво се сомневаше во крт во своите редови. Помладиот брат Пејман бил под истрага од шведската контраразузнавачка служба.

Во исто време, уште еден шпионски скандал ја тресе Шведска.

Минатата година, брачната двојка со руско потекло, Сергеј Скворцов и Елена Кулкова, кои беа обвинети за нелегални разузнавачки активности во корист на Русија, беа уапсени во нивниот дом во предградието на Стокхолм.

Двајцата биле сопственици на специјализирани увозно-извозни компании кои се занимавале со продажба на електронски компоненти и индустриска технологија. Истрагата утврдила дека станува збор за заспани агенти испратени во Шведска кон крајот на деведесеттите години на минатиот век од руската разузнавачка служба. Судскиот процес против рускиот пар се очекува да започне на крајот на оваа година.

Би можело да ве интересира

Шефот на НАТО: Шведска ги исполни барањата на Турција

Ана Ололовска

Страшен напад во Шведска: Најмалку тројца ученици избодени со нож во училиште

Шведската армија регрутира војници и отвора бази

Горан Наумовски

Економист: Москва наредува руската мафија во странство да финансира шпиони

Шефот на шведската дипломатија: Не сум сигурен дека ќе влеземе во НАТО до јули

Шведска го усвои законот за пристапување во НАТО додека чека ратификација

Ана Ололовска