Како „паднаа“ руските шпиони во Словенија: Изнајмиле канцеларија, лажеле дека се занимаваат со антиквитети

Од:

Словенечката агенција за разузнавање и безбедност заедно со полицијата приведе двајца странци кои се осомничени дека шпионирале за Русија. Како што се испостави, тие изнајмиле мала канцеларија во Љубљана, каде што требало формално да се занимаваат со недвижен имот и антиквитети.

Двајца руски агенти имале државјанство на една од јужноамериканските земји, а во Словенија работеле под лажен идентитет. Тие изнајмиле мала канцеларија во деловна зграда зад Бежиград, на улицата Пармова, каде што биле уапсени. Формално се наведува дека се занимаваат со недвижен имот и антиквитети.

Обвинителството покрена постапка и на почетокот на декември минатата година поднесе барање до истражното одделение на Окружниот суд во Љубљана за спроведување истрага против две физички лица приведени за кривично дело шпионажа. Двајца осомничени се во притвор, јавува Н1.

Очигледно за ова била информирана и собраниската комисија за контрола на разузнавачките и безбедносните служби (Кновс).

Двајцата се сомничат дека сториле кривично дело шпионажа за странска разузнавачка служба за која е предвидена затворска казна од шест месеци до пет години, додека за кривичното дело следење е предвидена казна затвор до три години.

Би можело да ве интересира

Во Полска уапсена е група под обвинение дека се руски шпиони

(ВИДЕО) Експлозија во фирма за пиротехника во Словенија, има загинати и повредени

Горан Наумовски

Автобус излета од автопат во Словенија, тројца загинати, неколкумина повредени

Ана Ололовска

Во Словенија историски најниско ниво на индексот на перцепција на корупцијата

А1он

Во Словенија уапсени двајца руски шпиони

А1он

Во Љубљана уапсени двајца руски шпиони