Германските власти уапсија вработен во британската Амбасада за шпионирање за Русија

Од:

Германските власти уапсија вработен во британската Амбасада во Берлин под сомнение дека шпионирал за Русија, сооопшти германското Обвинителство.

Случајот може да внесе дополнителни тензии во односите меѓу Берлин, Лондон и Москва.

ДПА јавува дека британскиот државјанин, идентификуван како Дејвид С, бил уапсен вчера во Потсдам, а е осомничен дека од лани „успеал барем во една прилика да испрати документ до претставник на руските разузнавачки служби, што го добил за време на извршувањето на своите должности во амбасадата“, се наведува во соопштението.

Тој за пренесената информација добил „неодреден износ пари“, соопшти германското Обвинителство, дополнувајќи дека апсењето било резултат на соработка со британските власти.

Би можело да ве интересира

Пригожин не застанува со критики: „Факции во Кремљ ја уништуваат руската држава“

Ана Ололовска

Лукашенко: Направивме само една грешка, требаше да ја докрајчиме Украина пред девет години

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Олаф Шолц исвиркан: „Лажго, бандит“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Жената која го обвини Бајден за сексуален напад пребега во Русија

Катерина Павлова-Николовска

Русија: Украина гранатираше пограничен град, оштетени згради, запалени возила…

Ана Ололовска

Германија: Тинејџер прогласен за мозочно мртов по фудбалска тепачка

Ана Ололовска