Во Словенија уапсени двајца руски шпиони

Од:

Словенечката разузнавачка и безбедносна служба СОВА во Љубљана откри двајца странски државјани осомничени дека шпионирале за Русија. При апсењето било утврдено дека еден од осомничените живее под лажен идентитет и има аргентински пасош.

Двете лица се уапсени, а во апсењето учествувало и Националното биро за истраги, јавува порталот 24ур.

Истрагата се води поради сомнение дека е сторено кривично дело шпионажа за странска разузнавачка служба и кривично дело проверка на невистинита содржина. За кривичното дело шпионажа им се заканува затворска казна од шест месеци до пет години, а за кривичното дело проверка на невистинита содржина затворска казна до три години.

Се претпоставува дека станува збор за агенти „спијачи“ кои работеле за руската воена разузнавачка служба ГРУ.

Поради чувствителноста на информациите, истражните органи во Словенија засега не соопштуваат ништо за овој случај.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во Полска уапсена е група под обвинение дека се руски шпиони

(ВИДЕО) Експлозија во фирма за пиротехника во Словенија, има загинати и повредени

Горан Наумовски

Автобус излета од автопат во Словенија, тројца загинати, неколкумина повредени

Ана Ололовска

Во Словенија историски најниско ниво на индексот на перцепција на корупцијата

А1он

Како „паднаа“ руските шпиони во Словенија: Изнајмиле канцеларија, лажеле дека се занимаваат со антиквитети

А1он

Во Љубљана уапсени двајца руски шпиони