Словенците имаат нов највреден фудбалер – проценет на 40 милиони евра

Од:

Најдобриот словенечки напаѓач Бенјамин Шешко е новиот највреден играч на „земјата“ според најновата проценка на специјализираниот трансфер портал „Трансфермакрт“.

Според „Трансфермакрт“, вредноста на напаѓачот на РБ Лајпциг е 40 милиони евра.

Со тоа стана вториот словенечки играч чија вредност ја надминува таа сума на пари, по неприкосновениот голман Јан Облак.

Шешко, кој во мај наполни 21 година, веќе е повреден од Облак.

Голманот на Атлетико Мадрид беше ненадминат на листата на највредни играчи на Словенија, дури 16 години на врвот, пред него беше неговиот колега на голот Самир Хандановиќ, а сега нивната долга доминација ја прекина играчот кој е задолжен за постигнување голови – Шешко.

Се очекуваше да биде одличен напаѓач кој на 16 години од Домжал се пресели во РБ Салцбург, а претходната година од тој клуб во Лајпциг.

Шешко секако ќе биде голема закана за српската репрезентација на ЕП, веќе во група во која освен Србија и Словенија се и Англија и Данска.

Највредните фудбалери на Словенија (Трансфермаркт)
1. Бенџамин Шешко (Лајпциг) – 40 милиони евра
2. Јан Облак (Атлетико Мадрид) – 30
3. Јака Бијол (Удинезе) – 10
4. Санди Ловриќ (Удинезе) – 9
5. Андраж Шпорар (Панатинаикос) – 5
6. Јон Горенц Станковиќ (Штурм) – 4

Би можело да ве интересира

Манчестер Сити и Реал играат за полуфинале во Лигата на шампионите

Словенката Сабина е пронајдена мртва, несреќната жена ја убиле нејзиниот сопруг и неговата љубовница

ВИДЕО: Зад прекинот на дуелот меѓу Србија и Русија стои човек кој мислеше дека ќе се збогати

Словенија протера руски дипломат, Русија најави одговор

Горан Наумовски

„Јас сум зависник од дрога и алкохол“

Борусија најмногу се радува на испаѓањето на Лајпциг

Предраг Петровиќ