Во Словенија: Пензиониран полицаец се заклучи во куќа и се заканува со оружје

Од:

Во Брежице, Словенија, маж се заканува со оружје во една куќа. На терен се специјални полициски единици и преговарачи, а поширокиот простор го обезбедуваат полициски службеници од Ново Место.

Според првичните информации, мажот е сам во куќата, а се претпоставува дека е пензиониран полицаец. Како што потврдија во Полициската станица Брежице, се уште постои опасност за околните жители, па полицијата апелира луѓето да останат дома.

Според СТА, вооружениот маж, наводно, прво им се заканувал на работниците во аптеката, а потоа се заклучил во куќата, велат мештаните. Мажот, наводно, прво испукал неколку истрели во воздух пред локалната аптека, а потоа заминал дома. Исто така, се наведува дека дури и во неговиот дом се слушнале истрели.

Би можело да ве интересира

Словенија ја призна Палестина

Катерина Ѓуровски

Словенија го одлага признавањето на Палестина

Словенија ја призна Палестина

Предраг Петровиќ

Словенката Сабина е пронајдена мртва, несреќната жена ја убиле нејзиниот сопруг и неговата љубовница

(ВИДЕО) Заложничка криза во бар во Холандија: Ослободени тројца заложници

Орце Костов

(ВИДЕО) Драма во Холандија: Луѓе заробени во кафуле, наредена итна евакуација