Словенија ја призна Палестина

Од:

Словенечкиот парламент синоќа со мнозинство гласови го одобри признавањето на Палестина.

Пратениците од владејачкото мнозинство го отфрлија барањето на главната опозициска партија, десничарската Словенечка демократска партија, која побара референдум по однос на прашањето за признавање на палестинската држава, што потенцијално можеше да го одложи гласањето во парламентот.

Признавањето на Палестина го поддржаа 52 пратеници од 90-члениот парламент. Ниту еден пратеник не се изјасни „против“, а останатите народни избраници не беа присутни на гласањето.

Веста за признавањето на палестинската држава на својот профил на Икс ја објави словенечката министерка за надворешни и европски работи, Тања Фајон. Оцени дека ова е историски важен чекор.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Се смирија палестинските фракции, Хамас и Фатах потпишаа договор

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Израел нареди евакуација од хуманитарната зона

Лизгање на земјиште затрупа неколку куќи во Словенија

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Невремето од Словенија ја зафати Хрватска: Силните налети на ветер уриваа покриви и дрвја

ВИДЕО: Голема експлозија по напад со дрон во Тел Авив, една жртва и 10 се повредени

Италијански полицајци бркале Романци низ цела Словенија