ВИДЕО: Руски шпиони уапсени во Софија, голема акција на бугарските специјални служби

Од:

Руски шпиони биле приведени во Софија за време на операција на Државната агенција за национална безбедност (ДАНС) и Министерството за внатрешни работи (МВР), објави Бугарската национална телевизија.

Бугарските безбедносни служби ја потврдиле информацијата. Тие појасниле дека уапсените не биле Руси.

– Уапсените не се руски граѓани, тврди извор од ДАНС.

Акцијата на ДАНС продолжи во текот на целиот ден на територијата на Софија. Сè уште не е јасно колку точно се уапсени.

Според непотврдени информации на Бугарското национално радио, станува збор за изнесување важни податоци во друга земја.

Во текот на целиот ден, екипи од ДАНС и Министерството за внатрешни работи пребарувале разни адреси во Софија. Приведени се неколку лица осомничени за шпионажа.

Би можело да ве интересира

Бугарија доби влада: Парламентот го изгласа кабинетот на Николај Денков

Џамбаски: Владата во Скопје лобира во Брисел, во лажирањето на извештајот се вклучени и европратеници

Орце Костов

(ВИДЕО) Крвави образи и скршени очила во тепачката на бугарските пратеници: Се клоцаат и се нарекуват гниди

Орце Костов

Планк: Софија и Скопје да ги приближат своите позициите во интерес на нивниот развој

Се преврте туристички автобус во Бугарија: 12 лица се во болница од кои пет се во потешка состојба

Горан Наумовски

Македонско знаме се вее на тераса во Пловдив, соседите мислат дека е провокација

А1он