Во Бугарија не е постигнат договор за нова влада

Од:

Бугарската министерка за надворешни работи Марија Габриел од десничарската партија ГЕРБ денеска изјави дека нема договор за формирање нова влада со Продолжуваме да се менуваме. По парламентарните избори минатата година, двата политички табора кои излегоа на врвот, ГЕРБ и ПП, направија договор за поделба на власта според кој ротира должноста на премиерот.

Минатиот понеделник Габриел се согласи да формира нова влада по оставката на премиерот Николај Денков, од ПП, на 5 март, со што во наредните девет месеци, според договорот, владата ќе ја води ГЕРБ. „Разговаравме три дена и постојано велиме „не“ на новите услови“, рече Габриел.

Преговорите пропаднаа поради барањето на ПП за функцијата министер за внатрешни работи, откри Габриел пред новинарите, додавајќи дека во понеделник ќе предаде писмо до парламентот во кое се наведува дека ја повлекува својата кандидатура за премиер. „ГЕРБ нема да учествува во преговорите вторпат“, рече таа.

Доколку и вториот кандидат за премиер од двете најголеми партии не успее да формира влада, претседателот Румен Радев ќе треба да назначи трет кандидат од останатите партии. Тој неуспех ќе го отвори патот за предвремени избори. Во април минатата година ГЕРБ освои 69 од 240 места во парламентот, а блокот предводен од ПП освои 64. Според бугарскиот устав, парламентот не треба да се распушта пред предвремени избори.

Би можело да ве интересира

Борисов со убедливо водство на изборите во Бугарија

A1on

„Галуп“ предвидува победа на ГЕРБ на изборите во Бугарија

A1on

Бугарија в недела повторно на предвремени избори, шести во последните три години

Орце Костов

ВИДЕО: Македонец фатен со 21 килограм амфетамин во Бугарија

Катерина Ѓуровски

Бугарската амбасада во Албанија донираше во општина Пустец: „Секоја донација без задни намери е добредојдена“

А1он

Бугарија гради база за прием на авиони Ф-16