Бугарија в недела повторно на предвремени избори, шести во последните три години

Од:

Бугарските гласачи во недела ќе одат на нивните шести предвремени парламентарни избори во последните три години, но аналитичарите велат дека шансите за стабилна коалиција што може да стави крај на долгиот период на политичка нестабилност се мали. Бугарија, најсиромашната членка на Европската унија и една од нејзините најкорумпирани држави, се бори со честите промени на владата откако антикорупциските протести во 2020 година помогнаа да се собори коалицијата предводена од централно-десничарската партија ГЕРБ.

Претседателот Румен Радев мораше да назначи пет привремени влади почнувајќи од 2020 година, бидејќи последователните избори не донесоа јасен резултат и создадоа нестабилни коалиции кои брзо се распаднаа. На Бугарија и треба стабилна и добро функционална влада за да го забрза протокот на средства од ЕУ кон лошата инфраструктура и да ја охрабри да се приклучи на еврозоната и целосно да учествува во отворената европска Шенген зона.

Гласачите со недоверба кон политичарите

Плановите за влез во еврозоната веќе двапати беа одложени поради погрешниот начин на справување со проблемот со инфлацијата. Бугарија и нејзиниот северен сосед Романија ги укинаа проверките на пасошите на 31 март за оние што одат во или од Шенген зоната по воздушен и морски пат, вклучително и повеќето други земји-членки на ЕУ, но патниците по пат и железница сè уште се соочуваат со проверки.

Апатијата е еден од главните предизвици на изборите в недела, кога бугарските гласачи ќе ги изберат и своите претставници за Европскиот парламент. Длабоко недоверба кон политичката класа која ја гледаат како корумпирана и неспособна, многу Бугари не веруваат дека нивните гласови ќе променат нешто.

„Цврсто одлучив дека нема да гласам“

„Цврсто решив дека нема да гласам. Гласав долго време, но поради толку коалиции едноставно не сакам повеќе да учествувам во таков циркус“, изјави 71-годишниот фотограф Иван Добромиров.
Изборите во неделата беа поттикнати од колапсот на мартовската коалиција составена од ГЕРБ, која беше на власт во поголемиот дел од претходните 15 години, и релативно новата реформска партија Наставлемо право (ПП).

Двете партии, и двете силно проевропски, но поделени со лични ривалства и недоверба, во март рекоа дека не можат да формираат нова влада без нови избори.

Истражувањето кое вчера го објави софиската агенција Алфа Рисрч покажа дека ГЕРБ води со 25,1 отсто, а ПП добила 15,4 отсто од гласовите. Ултранационалистичката проруска партија Препород доби 15,2 отсто, а Движењето за права и слободи, кое го претставува претежно големото турско малцинство, доби 14,8 отсто.

„И да се формира влада, тешко дека ќе издржи до крајот на мандатот“

Во неизвесна трка, помалите партии, кои ја вклучуваат некогаш моќната Бугарска социјалистичка партија и сојузот на аграрните и конзервативните партии наречени Сина Бугарија, би можеле да влијаат на составот на следната влада.

Марио Бикарски, висок аналитичар за Источна и Централна Европа во фирмата за проценка на ризикот „Verisk Maple croft“, рече дека можни се нови предвремени парламентарни избори наесен. „Дури и да се формира влада, таа тешко ќе издржи до крајот на мандатот со оглед на несогласувањата меѓу различните политички сили“, рече тој.

Би можело да ве интересира

Подгорица оди на вонредни избори

Нацистички ловец во Франција ги советува Евреите да гласаат за екстремната десница

Горан Наумовски

Избори во Велика Британија: Граѓаните одлучуваат кој ќе ја формира нова влада

Горан Наумовски

Бугарската десничарска партија не успеа да формира влада

Горан Наумовски

Утре се изборите во Велика Британија, некои конзервативци веќе го признаа поразот

Франција: До 17 часот гласале 59,39 отсто од гласачите, што е најголема излезност од 1978 година