„Галуп“ предвидува победа на ГЕРБ на изборите во Бугарија

Од:

Резултатите од излезната анкета на Галуп Интернешнл, покажуваат дека партијата ГЕРБ на поранешниот премиер Бојко Борисов освоила 26,7% од резултатите на денешните избори во Бугарија, коалицијата „Продолжуваме со промените/Демократска Бугарија“ (ПП/ДБ) на Кирил Петков и Христо Иванов има 15,5 отсто од гласовите додека Движењето за права и слободи (ДПС), предводено од Делјан Пеевски има 15,1%. Според Галуп Интернешнл, „Преродба“ освоила 14,7%, БСП – 9,8%, а „Има таков народ“ – 6,4%.

Сепак, ова се само прогнози, со оглед на тоа што избирачките места се затвораат во 20 часот, а првичните резултати ќе се знаат по полноќ.

До денешните избори дојде поради колапсот на владејачката коалиција во март, која се состоеше од централно-десничарската партија ГЕРБ на експремиерот Бојко Борисов и реформистичката партија Продолжуваме со промените (ПП) предводена од уште еден поранешен премиер, Кирил Петков.

Бугарите денеска паралелно гласаат и за свои претставници во Европскиот парламент.

Според последните податоци на Централната изборна комисја, излезеноста до 16 часот била 20,44% за Националното собрание и 20,89% за Европскиот парламент.

Право на глас на изборите за Националното собрание имаат 6.593.275 гласачи, а за пратеници во Европскиот парламент 6.138.050.

Би можело да ве интересира

Нацистички ловец во Франција ги советува Евреите да гласаат за екстремната десница

Горан Наумовски

Избори во Велика Британија: Граѓаните одлучуваат кој ќе ја формира нова влада

Горан Наумовски

Бугарската десничарска партија не успеа да формира влада

Горан Наумовски

Утре се изборите во Велика Британија, некои конзервативци веќе го признаа поразот

Румен Радев му го врачи на ГЕРБ-СДС мандатот за формирање влада

Франција: До 17 часот гласале 59,39 отсто од гласачите, што е најголема излезност од 1978 година