Борисов со убедливо водство на изборите во Бугарија

Од:

Никој не постигнува успех без да ја признае помошта од другите. Ние самоуверено ја признаваме оваа помош со благодарност. Ви благодариме, ГЕРБ! Благодарност и до сите што нè поддржаа!

Ова на својот профил на Фејсбук го објави Бојко Борисов, поранешниот бугарски премиер, откако првичните резултати покажаа дека неговата партија ГЕРБ освоила 25,8 отсто од вкупниот број гласови на денешните избори за пратеници во бугарскиот парламент.

Изразено во број на освоени мандати, ГЕРБ ќе има 73 пратеници во 240-члениот бугарски парламент, пренесуваат бугарските медиуми.

Втора според бројот на гласови е коалицијата „Продолжуваме со промените/Демократска Бугарија“ (ПП/ДБ) на Кирил Петков и Христо Иванов – 15,5%, партијата на Турците во Бугарија, Движењето за права и слободи, предводено од Делјан Пеевски (ДПС) – 14,7%, националистичка партија Преродба на Костадин Костадинов – 14,2%, Бугарската социјалистичка партија (БСП) – 8,9%, Има таков народ (ИТН) на Слави Трифонов – 6,5%.

Во Бугарија денеска се гласаше и за изборите во Европскиот парламент.

Право на глас на изборите за Националното собрание имаа 6.593.275 гласачи, а за пратеници во Европскиот парламент 6.138.050.

Би можело да ве интересира

Нацистички ловец во Франција ги советува Евреите да гласаат за екстремната десница

Горан Наумовски

Избори во Велика Британија: Граѓаните одлучуваат кој ќе ја формира нова влада

Горан Наумовски

Бугарската десничарска партија не успеа да формира влада

Горан Наумовски

Утре се изборите во Велика Британија, некои конзервативци веќе го признаа поразот

Румен Радев му го врачи на ГЕРБ-СДС мандатот за формирање влада

Франција: До 17 часот гласале 59,39 отсто од гласачите, што е најголема излезност од 1978 година