kiber napad

Регион

Рама: И Македонија и Црна Гора се соочуваат со кибер-напади, не само ние

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама кој престојува во Њујорк во рамки на 77. сесија на Генералното собрание на Обединетите нации, изјави дека целиот регион се соочува
Регион

Албанија ќе потроши 24 милиони долари за зајакнување на кибер одбраната

А1он
По двата силни кибер напади албанската влада одлучи да инвестира 24 милиони долари за зајакнување на кибер одбраната. Веста ја соопшти министерот за одбрана Нико
Свет

Сиромолотов: Тврдењата на САД за руски кибернапади се апсурдни

А1он
Рускиот заменик-министер за надворешни работи Олег Сиромолотов денеска ги демантираше тврдењата на САД дека Русија планира кибернапади врз западните компании. – Овие обвинувања против нас
Свет

Велика Британија ја обвини Русија за кибер напад врз Украина

А1он
Британската Влада го обвини руското разузнавање за вмешаност во кибер напад оваа недела, чија цел беа украинските државни веб-страници и банки. – Владата денеска ги
Свет

„Руската влада е одговорна“ за најновите кибер напади врз Украина, тврди американски официјален претставник

А1он
САД ја обвинија Русија денеска за најновиот бран кибер напади во Украина, вклучително и против банките. „Веруваме дека руската влада е одговорна за широко распространетите
Свет

Си-ен-ен: Официјални лица се сретнаа со директори на големи американски банки за заштита од потенцијални руски кибер напади

А1он
Официјални лица од повеќе американски агенции денеска се состанаа со директори на големите американски банки со цел да разговараат за тоа како би можеле да
Свет

Компаниите во САД предупредени на можни кибер напади

А1он
Американските безбедносни агенции денеска ги предупредија приватните компании поврзани со одбранбениот сектор за можни кибер напади „спонзорирани од Русија“. Федералното биро за истраги, Агенцијата за
Свет

Марели: Кибер нападот во јануари врз Црвениот крст беше многу софистициран и со цел

А1он
Меѓународниот Комитет Црвен Крст (МКЦК) на 19 јануари откри дека бил жртва на компјутерски напад. Кибер нападот што го претрпе МКЦК имаше ознаки на акција