ВИДЕО: Украинците упаднаа во манастир во Киев, веруваат дека таму биле руски шпиони

Од:

Припадници на полицијата и украинските безбедносни служби рано утрово извршија претрес во православен манастир стар илјада години во главниот град на Украина. Украинските власти објавија дека се сомневаат дека руска шпионска мрежа дејствува внатре во манастирот и врши „субверзивни активности“, пренесува Sky News.

Комплексот Киевско-Печерска Лавра каде што беше извршена рацијата се смета за украинско културно богатство и е седиште на крилото на Украинската православна црква поддржано од Русија. Службата за безбедност на Украина соопшти дека рацијата била извршена за да се спречи користењето на манастирот како „центар на рускиот свет“.

Оттаму додаваат дека постои основано сомнение дека областа се користела за криење на субверзивно-извидувачки групи и странски државјани и за складирање на оружје. Службите не навлегуваа во детали за резултатите од рацијата.

Во мај, Украинската православна црква се одвои од Московската патријаршија и прогласи целосна независност. Тие, исто така, го осудија поглаварот на Руската црква, патријархот Кирил, за неговата поддршка за инвазијата.

Би можело да ве интересира

Пригожин не застанува со критики: „Факции во Кремљ ја уништуваат руската држава“

Ана Ололовска

Сијарто: Војната во Украина не може да се реши на бојното поле, тоа конечно треба да го сфатат сите

Ана Ололовска

Лукашенко: Направивме само една грешка, требаше да ја докрајчиме Украина пред девет години

Ана Ололовска

Две лица загинаа во гранатирањето на регионот Белгород

Ана Ололовска

Русија: Ќе се вратиме во СТАРТ доколку САД го сменат непријателскиот став

Ана Ололовска

Украинската нуклеарна централа веќе три месеци е без резервно напојување

Ана Ололовска