papa francisk

Македонија

Телефонски разговор на претседателот Пендаровски со папата Франциск

А1он
Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари телефонски разговор со поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, при што изрази жалење затоа што поради пандемијата на КОВИД-19 не
Свет

Папата ги повика ЕУ лидерите на соработка и хармонија за време на пандемијата

А1он
Папата Франциск денеска ги повика водачите на државите членки на Европската унија да работат заедно за да се справат со социјалните и економските последици од
Свет

Папата повика на соработка за создавање вакцина против Ковид-19

А1он
Папата Франциск ги повика државите да ги обединат напорите и во рамки на меѓународната соработка да создадат вакцина и средства против новиот коронавирус. За време
Свет

Папата Франциск предупреди дека маларијата не смее да се заборави поради коронавирусот

А1он
Папата Франциск  истакна дека поради пандемијата, не сме да се заборави борбата против маларијата „која им се заканува на милијарди луѓе во многу земји“. –
Свет

Папата Франциск до политичарите: Грижете се за својата земја, а не за сопствената партија

А1он
Папата Франциско во денешната миса ги повика политичарите заеднички да се борат против кризата предизвикана од новиот коронавирус. „Се молиме за политичките партии од различни
Свет

Папата Франциск велигденската порака ја посвети на сите погодени од коронавирусот

А1он
Папата Франциск во велигденската порака своите мисли ги упати до сите оние кои се погодени од коронавирусот – болните, починатите и нивните семејства, повикувајќи го
Свет

Папата Франциск ги осуди луѓето кои се обидуваат да заработат на кризата со коронавирусот

А1он
Папата Франциск денеска ги осуди луѓето кои пандемијата од коронавирусот ја користат за брза заработка, а посебно се осврна на „лицемерието“ на одредени политичари во
Свет

Папата Франциск формира итен фонд за помош на земјите во развој

А1он
Папата Франциск формира итен фонд за помош на подрачјата зафатени со коронавирусот во земјите во развој, соопшти денеска Ватикан. Во соопштението се наведува дека папата
Свет

Неделната молитва на Папата се одржа преку видеолинк

А1он
Папата Франциско денеска одржа неделна молитва преку Интернет од Ватикан поради коронавирусот. По молитивата, тој сепак, отиде пред прозорецот и ги поздрави мирно стотиците луѓе