Папата Франциск во септември во посета на Унгарија и на Словачка

Од:

Папата Франциск денеска, за време на обраќањето пред верниците на плоштадот Св. Петар во Ватикан, најави дека планира да ги посети Унгарија и Словачка во септември.

Папата потврди дека ќе присуствува на централната миса на 52-от Меѓународен евхаристиски конгрес во Будимпешта на 12 септември и истиот ден ќе отпатува за Словачка.

Во таа земја, Папата ќе го посети главниот град Братислава, како и градовите Прешов, Кошице и Шастин, објави Светата столица.

„Одамна се очекуваше дека поглаварот на Католичката црква може да дојде на миса во Будимпешта на Плоштадот на хероите на 12 септември“, соопшти Ватикан, додавајќи дека Папата сега ја прифатил поканата.

Ватикан не коментира дали папата Франциск ќе се сретне со унгарскиот премиер Виктор Орбан за време на неговата посета на земјата.

Би можело да ве интересира

Папата Франциск: Абортусот е убиство, а Црквата не дозволува истополови бракови

А1он

Папата Франциск не ја прифати оставката на германскиот архиепископ по скандалот за сексуална злоупотреба

А1он

Папата Франциск во Словачка ги осуди предрасудите кон Ромите

А1он

Папата Франциск во Будимпешта се сретна со Виктор Орбан

Папата Франциск доби сертификат за вакцинација

Папата добро закрепнува по операцијата, наодите му се уредни

Жарко Настоски