Папата Франциск на итна операција, Ватикан објави детали

Од:

Папата Франциско (86) мора да оди на итна операција. Ватикан соопшти дека на папата попладнево во римската болница Гемели ќе му биде извршена операција на абдоменот. Ќе му го оперираат абдоменот и стомачниот ѕид.

Тие додадоа дека неговиот медицински тим во последните денови одлучил дека е неопходна операција и дека се очекува тој да остане во болница неколку дена за да закрепне.

Папата Франциско во средата беше примен во римската болница Гемели, каде попладнево ќе биде подложен на операција на кила, соопшти портпаролот на Ватикан, Матео Бруни.

Би можело да ве интересира

Папата Фрациска повика на итно отворање коридор за цивилите од Газа

Промоција на книга од папата Франциск на македонски јазик

(ВИДЕО) Сталоне во Ватикан, разменија боксови со папата: Ги гледав твоите филмови

Предраг Петровиќ

Во Португалија свештеници злоставувале 4.800 деца, Папата се сретна со дел од жртвите

Папата повика на прекин на војната во Украина и на сите конфликти во светот

Ватикан ќе испрати говор на папата во вселената