Во Португалија свештеници злоставувале 4.800 деца, Папата се сретна со дел од жртвите

Од:

Папата Франциск вчера приватно се сретна со 13 жртви на сексуална злоупотреба на свештениците во Португалија, изјави портпаролот на Ватикан, Матео Бруни. Средбата се одржа „во атмосфера на интензивно слушање и траеше повеќе од еден час“, рече Бруни. Жртвите беа придружувани од претставници на португалските црковни институции задолжени за програмите за заштита на децата.

Во февруари, независен извештај покажа дека најмалку 4.800 малолетници биле злоставувани од членови на португалското свештенство помеѓу 1960 и 2022 година. Средбата уследи по вечерната молитва во манастирот Јеронимит, при што Папата ги повика свештенството и верската заедница да се борат против сексуалната злоупотреба на свештениците и да ги слушаат жртвите. За време на вечерната молитва, Френсис истакна дека злоупотребите го нарушуваат угледот на Црквата и доведуваат до тоа луѓето да ја напуштат Католичката црква.

Хорхе Бергољо зборуваше пред свештениците, ѓаконите и епископите собрани во манастирот Јеронимит за „разочарувањето и гневот што некои го чувствуваат кон Црквата, понекогаш поради лошото сведоштво и скандалите што го нарушија нејзиното лице“. Според неговите зборови, овие скандали „повикуваат на скромно и постојано чистење, поаѓајќи од болниот плач на жртвите кои секогаш мора да бидат прифатени и слушани“.

Би можело да ве интересира

Папата Фрациска повика на итно отворање коридор за цивилите од Газа

Промоција на книга од папата Франциск на македонски јазик

(ВИДЕО) Сталоне во Ватикан, разменија боксови со папата: Ги гледав твоите филмови

Предраг Петровиќ

Во Португалија беснеат шумски пожари, во Лисабон е издадено црвено предупредување

(ВИДЕО) Повеќе од 600 пожарникари го гаснат пожарот во Португалија

Папата Франциск на итна операција, Ватикан објави детали

Катерина Ѓуровски