Во Португалија беснеат шумски пожари, во Лисабон е издадено црвено предупредување

Од:

Повеќе од 1.100 пожарникари и 14 „канадери“ се борат со шумски пожар во областа Кастело Бранко, во централна Португалија.

Цивилната заштита најави дека поради високите температури и ветровите, затемнувањето може да трае со денови, пренесува Ројтерс.

Чадот од пожарот, кој уништи околу 60 квадратни километри шума и грмушки, стигна до светилиштето Фатима, на околу 100 километри, каде што се собраа стотици илјади аџии да го видат папата Франциско, кој денеска го посети светото место.

Би можело да ве интересира

ЦУК: Активен е еден пожар кај месноста „Мала Река“ во општина Студеничани

ЦУК: Во последното деноноќие имало 10 пожари на отворено

ЦУК: И покрај дождот вчера имаше три пожари на отворено, сите се изгаснати

Штипскиот пожарникар е во добра здравствена состојба

Во тек е акција за извлекување на штипскиот пожарникар на планината Серта, кој претходно беше исчезнат

Предраг Петровиќ

ЦУК: Во последното деноноќие имаше 39 пожари, од кои активни се шест