Папата повика на прекин на војната во Украина и на сите конфликти во светот

Од:

Папата Фрањо денеска повика на прекин на конфликтите ширум светот во неговата велигденска порака, се чини дека апелираше до рускиот народ да ја бара вистината за руската инвазија на Украина и апелираше за дијалог меѓу Израелците и Палестинците по неодамнешното насилство.

Папата Франциско водеше свечена велигденска миса на сончевиот плоштад Свети Петар, откако студеното време во петокот го принуди да ја прескокне мисата на отворено како мерка на претпазливост, бидејќи беше хоспитализиран поради бронхитис кон крајот на март.

Холандија донираше тепих од 38.000 цвеќиња што го покри плоштадот за најважниот и радосен датум во литургискиот календар на црквата – прославата на Исусовото воскресение од мртвите. Почесните трупи на швајцарската гарда на Ватикан и италијанската карабинерска полиција стоеја во своите свечени униформи.

Но, традиционалната помпа и свето пеење потоа ѝ отстапи место на модерната реалност. Папата Франциско се искачи на централниот балкон на базиликата Свети Петар за да ја пренесе својата порака и благослов до градот и светот (Urbi et Orbi) и им се обрати на толпата. Ватикан процени дека дошле околу 100.000 луѓе.

Од истото место каде што за прв пат му се појави на светот како папа ноќта на неговиот избор во 2013 година, 86-годишниот Францис зборуваше за „мракот и темнината во кои премногу често е вовлечен нашиот свет“ и се молеше да Господ за мир.

„Помогнете му на саканиот украински народ на патот кон мирот и фрли ја светлината на Велигден врз народот на Русија“, рече тој.

Тој ги нарече руските акции агресија и злосторство
Од руската инвазија на Украина во февруари минатата година, папата Франциско најмалку двапати неделно ја нарекува Украина и нејзиниот народ како „маченици“, а руските дејствија ги опишува како „агресија“ и „злосторства“.

Во неделата тој го замоли Бога „да ги утеши ранетите и сите оние кои ги загубија своите најблиски поради војната и да им дозволи на затворениците да се вратат во своите семејства во добро здравје“. „Отворете ги срцата на целата меѓународна заедница за да се стави крај на оваа војна и сите конфликти и крвопролевања во нашиот свет“, рече тој.

Како и секој Велигден, Франциск повика на мир на Блискиот Исток, повик што стана поитен поради неодамнешното насилство во Ерусалим и прекуграничната размена на оган што ги вклучува Израел, Либан и Сирија.

„На денешен ден, Господи, ти го доверуваме градот Ерусалим, првиот сведок на твоето воскресение. дијалогот меѓу Израелците и Палестинците, за да владее мир во светиот град и целиот регион“, рече тој.

Израелско-палестинските тензии нагло се зголемија по минатонеделниот напад на израелската полиција на џамијата Ал Акса во Ерусалим, што предизвика бес низ арапскиот свет.

Помеѓу мисата и читањето на пораката, папата Фрањо возеше со папамобилот околу плоштадот и по главниот булевар што води до реката Тибар за да го видат повеќе луѓе.

Френсис во својата порака ја спомена и нестабилноста во Либан. Тој изрази надеж дека „мачениците Рохинџа“ во Мјанмар „можат да најдат правда“ и повика на поголема помош за жртвите од земјотресите во кои во февруари загинаа речиси 56.000 луѓе во Турција и Сирија.

Во делот од пораката во кој ја споменува Никарагва, папата Фрањо побара од Бога „да се сеќава на сите оние кои се спречени слободно и јавно да ја исповедаат својата вера“.

Односите меѓу владата и Католичката црква во Никарагва се длабоко затегнати. Владата, која ги прекина дипломатските односи со Ватикан, оваа година ги забрани поворките на Светата недела на отворено.

Би можело да ве интересира

Папата Фрациска повика на итно отворање коридор за цивилите од Газа

Промоција на книга од папата Франциск на македонски јазик

(ВИДЕО) Сталоне во Ватикан, разменија боксови со папата: Ги гледав твоите филмови

Предраг Петровиќ

Во Португалија свештеници злоставувале 4.800 деца, Папата се сретна со дел од жртвите

Папата Франциск на итна операција, Ватикан објави детали

Катерина Ѓуровски

Ватикан ќе испрати говор на папата во вселената