papa francisk

Регион

(ВИДЕО) Папа Франциск: Треба да изградиме култура во која мирот ќе биде фундаментално право

А1он
Сите ние треба да се молиме и да рабоитме за мир, и постојано и секојдневно да правиме напори за изградба на култура во која мирот
Регион

Папата Франциск во посета на католичката заедница во Раковски

А1он
Папата Франциск во рамки на посетата на Бугарија денеска престојуваше во градот Раковски, што се наоѓа во близина на Пловдив, каде одржа миса во католичката
Регион

Католичката црква во Бугарија на папата ќе му подари копија од иконата на Света Богородица од Несебар

А1он
Католичката црква во Бугарија на папата Френциско ќе му подари копија од иконата на Света Богородица од Несебар или Несебарската Дева Марија за време на
Македонија

Од утре до 3 мај уште три локации во Скопје за подигнување бесплатни билети за литургијата со папата

А1он
Освен во католичките парохии во државата, сите заинтересирани граѓани за присуство на централниот настан на 7 мај, света литургија на плоштадот „Македонија“ во Скопје, бесплатни
Свет

Папата донираше половина милион долари за мигрантите во Мексико

А1он
Папата Фракциско донираше половина милион долари помош за мигрантите во Мексико и за локални организации што им обезбедуваат храна, засолниште и други средства за живот.
Македонија

Правила за движење за време на посетата на папата Франциск

А1он
За време на Апостолската посета на Папата, на територијата на град Скопје и правецот од Меѓународниот аеродром Скопје до центарот на градот, ќе важат посебни
Свет

Папата Франциско донесе нов закон за сексуално злоставување

А1он
Папата Франциско денеска донесе нов закон за сексуално злоставување, со кој персоналот на Ватикан и дипломатите на Светата столица мораат итно да ги пријават таквите
Свет

(ВИДЕО) Решена енигмата-папата не сака бакнување поради бактерии

А1он
Папата Франциск издаде соопштение во кое објаснува зошто не дозволувал верниците да го бакнуваат прстенот на неговата рака. Дополнително и портпаролот на Ватикан, Алекандро Гисоти,