euro 2020

Спорт

Саутгејт: Англија треба да го освои Светското првенство за да го заборави неуспехот во финалето на Еуро 2020

А1он
Селекторот на Англија, Герет Саутгејт изјави дека неговиот тим треба да го освои Светското првенство за да заборави на неуспехот на Европското првенство 2020 играно
Спорт

Шкотски весник предлага Манчини да биде прогласен за почесен граѓанин на земјата

А1он
Шкотскиот весник „Национал“ предложи селекторот на италијанската репрезентација Роберто Манчини да биде прогласен за почесен граѓанин на земјата откако тимот ја совлада Англија во финалето
Спорт

Донарума за последниот пенал во финалето: Не славев затоа што не знаев дека победивме

А1он
Голманот на Италија, Џанлуиџи Донарума објасни зошто не го прослави крајот на пенал-рулетот во финалето на ЕВРО 2020 против Англија (1:1, 3:2 на пенали). Дваесет
Свет

ВИДЕО: Хаос во Лондон по финалето на ЕУРО, повредени 19 полицајци, уапсени 49 лица

А1он
По поразот на Англија од Италија (1:1, 2:3 на пенали) синоќа во финалето на Европското фудбалско првенство, во Лондон, англиските навивачи направија хаос низ градот,
Спорт

ВИДЕО: Италијанците го донесоа европскиот пехар во Рим

А1он
Италијанската фудбалска репрезентација пристигна во Рим со големиот европски пехар. Селекцијата на Роберто Манчини го донесе големиот континетален успех со триумфот над Англија во финалето
Спорт

ВИДЕО: Англија го даде најбрзиот гол во историјата на финалето, пред почетокот на натпреварот масовна тепачка пред Вембли

А1он
Пред почетокот на финалниот натпревар меѓу Италија и Англија на Европското првенство настана тепачка меѓу британските навивачи и полицијата. Како наближуваше стартот на натпреварот, напнатоста
Спорт

(ВИДЕО) Принцот Вилијам им посака среќа на Англичаните: „Цела нација е со вас“

А1он
Принцот Вилијам и посака многу среќа на англиската фудбалска репрезентација пред вечерашното финале на Европското првенство против Италија на „Вембли“, порачувајќи им на фудбалерите дека
Спорт

Римскиот „Олимпико“ ќе остане затворен за финалето на ЕУРО2020

А1он
Градската управа на Рим не го прифати предлогот на градоначалничката Вирџинија Раџи за организирано следење на вечерашното финале на ЕУРО2020 на Олимпискит стадион во италијанската
Спорт

Руни: Англија е фаворит

А1он
Поранешниот англиски репрезентативец Вејн Руни оцени во колумна за лондонскиот весник „Сандеј Тајмс“ дека неговите сонародници се фаворити против Италија во вечерашното финале на ЕУРО2020.