uefa

Спорт

УЕФА го објави идеалниот тим на ЕВРО 2020

А1он
Европската фудбалска федерација го објави идеалниот тим на ЕВРО 2020: Голман: Џанлуиџи Донарума (Италија). Одбрана: Кајл Вокер (Англија), Леонардо Бонучи (Италија), Хари Мегваер (Англија), Леонардо
Спорт

КОНМЕБОЛ и предложи на УЕФА да биде домаќин на натпревар помеѓу Аргентина и Италија

А1он
Фудбалската конфедерација на Јужна Америка (КОНМЕБОЛ) ја покани Европската асоцијација (УЕФА) да одржи натпревар помеѓу репрезентациите на Аргентина и Италија. Аргентина го освои Купот на
Спорт

УЕФА размислува за ЕУРО со 32 репрезентации

А1он
Задоволна од успешната организација на годинешното ЕУРО2020, Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) ја разгледува можноста за проширување на бројот на репрезентации на завршните турнири од сегашните
Спорт

Финалето на Европското првенство дефинитивно ќе се игра во Лондон, децидна е УЕФА

А1он
Европската фудбалска асоцијација ги демантираше информациите за можен трансфер на финалето на ЕВРО 2020 од Англија во Унгарија. – УЕФА е воодушевена што може да
Спорт

Грчките поплаки одбиени во УЕФА – немале основа да се бунат за македонските дресови

А1он
Кратенката МКД, која се користи за настапот на македонската фудбалска репрезентација на ЕУРО2020, како и логото ФФМ (Фудбалска федерација на Македонија) на нејзиниот национален дрес,
Спорт

Челниците на УЕФА појдоа на баци-рака кај Папата пред Европското првенство

А1он
Претседателот на УЕФА Александар Чеферин и други високи фудбалски гости денеска на аудиенција во Апостолската палата во Ватикан добија благослов од поглаварот на Римокатоличката црква,
Спорт

УЕФА ги тера Украинците да си ги сменат дресовите, имале политичка и воинствена порака

А1он
УЕФА делумно ја прифати жалбата на Русија поднесена поради изгледот на новиот дрес со кој украинската фудбалска репрезентација ќе настапи на ЕУРО2020. Украина од дресот
Спорт

УЕФА анкетира за шансите на македонските фудбалери на ЕУРО2020

А1он
Повеќе од половина испитаници во онлајн анкета на официјалниот сајт на УЕФА предвидуваат дека македонската фудбалска репрезентација нема да ја мине групната фаза во својот