uefa

Спорт

Чеферин нема повторно да се кандидира за функцијата претседател на УЕФА

А1он
Претседателот на Европската фудбалска унија (УЕФА), Александар Чеферин, денеска соопшти дека нема да се кандидира повторно за оваа функција во 2027 година, пренесува Sky Sports.
Спорт

Хаос во европскиот фудбал: Клубовите пуштаат еден по еден деманти

А1он
Претседателот на Барселона, Жоан Лапорта најави дека проектот за европска Суперлига ќе започне во 2025 година и рече дека во него ќе учествуваат Интер, Милан,
Спорт

УЕФА: Израелските фудбалери ќе играат против Исланд во Будимпешта

А1он
Израелските фудбалери ќе играат против Исланд во Будимпешта во полуфиналето на Европското првенство во Германија, соопшти Европската фудбалска унија (УЕФА). Натпреварот ќе се одигра на
Спорт

Чеферин за пријателскиот натпревар Русија – Србија: Само Англичаните негодуваат

А1он
Претседателот на Европската фудбалска федерација (УЕФА), Александар Чеферин, не гледа ништо спорно во најавениот пријателски натпревар меѓу Русија и Србија во контекст на меѓународните санкции
Спорт

Чеферин: Не сум сигурен дека Реал и Барселона знаат што прават, фудбалот не се продава

А1он
Претседателот на Европската фудбалска унија (УЕФА), Александар Чеферин денеска изјави дека не е сигурен оти Барселона и Реал Мадрид знаат што прават во однос на
Спорт

УЕФА и ФИФА загубија на суд, Суперлига може да биде формирана

А1он
Судот на правдата на Европската унија пресуди дека УЕФА и ФИФА постапиле спротивно на законот за натпреварување кога ја забранија Супер лигата пред две години.
Спорт

УЕФА: Италијанскиот судија Даниеле Орсато ќе го суди натпреварот помеѓу Црвена звезда и Лајпциг

А1он
Европската фудбалска унија (УЕФА) денеска соопшти дека италијанскиот судија Даниеле Орсато ќе го суди натпреварот од Лигата на шампионите меѓу Црвена звезда и Лајпциг. Италијанецот
Спорт

УЕФА ги враќа руските клубови во европските натпреварувања

А1он
На конгресот во Париз, УЕФА презеде два чекора кон делумна реинтеграција на Русија во европските фудбалски натпреварувања и покрај тековната војна во Украина. Европската фудбалска
Спорт

УЕФА ја казни Украина за расистичко навивање пред натпреварот со македонската репрезентација

А1он
Парична казна во износ од 33.000 евра, како и делумно редуцирање на капацитетот на стадионот во Прага на кој идниот месец ќе ја пречека македонската
Спорт

Хајка во Британија поради спонзорот на Црвена Звезда

А1он
Ловот по Црвена Звезда англиските медиуми го започнаа ден пред натпреварот против Манчестер Сити, а продолжи и ден по натпреварот на „Етихад“. Актуелниот европски шампион