fifa

Спорт

На Барселона не и се допаѓа начинот на кој УЕФА и ФИФА ги делат приходите

А1он
Претседателот на Барселона, Жоан Лапорта се состана со главниот тренер Роналд Куман и четворицата капитени на каталонскиот клуб за да ја разјасни позицијата на клубот
Спорт

Инфантино: ФИФА не прифаќа Супер лига, клубовите ќе сносат последици

А1он
Проектот Супер лига е неприфатлив и клубовите кои изразија поддршка со свој потпис ќе сносат последици, најави денеска претседателот на Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) Џани
Спорт

Македонската репрезентација напредуваше три места на рангирањето на ФИФА

А1он
Македонската фудбалска репрезентација се искачи три места на најновата ранг-листа на Меѓународната фудбалска асоцијација (ФИФА) и сега се наоѓа на 62. место. Македонскиот национален тим
Спорт

ФИФА му изрече нова суспензија на Сеп Блатер

А1он
ФИФА денеска повторно го суспендираше својот поранешен претседател Сеп Блатер поради финансиски малверзации, седум месеци пред да му истече веќе изречената суспензија. Етичкиот комитет на
Спорт

ФИФА очекува над шест милијарди долари приход до Мундијалот во Катар

А1он
Светската фудбалска федерација (ФИФА) остварува завидни финансиски резултати и покрај пандемијата на коронавирус, обелоденувајќи дека до почетокот на Мундијалот 2022 во Катар очекува во целост
Спорт

Инфантино со поддршка за Сејдини

А1он
Претседателот на Светската фудбалска федерација (ФИФА), Џани Инфантино, денес преку видео-порака му искажа поддршка на актуелниот претседател и единствен кандидат на Изборното собрание на Фудбалската
Спорт

Бекенбауер веќе не е под истрага за давање мито, случајот застари

А1он
Етичкиот суд на Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) ја затвори истрагата против германската фудбалска легенда Франц Бекенбауер за наводно подмитување, поради застареност на случајот. Бекенбауер беше
Спорт

Левандовски прогласен за најдобар играч на Светското клупско првенство

А1он
Напаѓачот на Баерн Минхен, Роберт Левандовски е прогласен за најдобар играч на Светското првенство во клубот во Катар, објави утрово ФИФА. Во финалето, Баерн синоќа
Спорт

ФИФА: Фудбалерите не се приоритетна група за вакцинација против коронавирусот

А1он
Претседателот на Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) Џани Инфантино оцени дека фудбалерите не би требало да бидат меѓу првите кои ќе се вакцинираат против Ковид-19, иако