fifa

Спорт

Нови правила на ФИФА, олеснето менувањето на националниот дрес

А1он
Светската фудбалска асоцијација ФИФА донесе голем број измени во правилата за промена на фудбалското државјанство. На конгресот на организацијата беа усвоени амандмани со кои се
Спорт

Две места напредуваше македонската репрезентација на најновата ФИФА рејтинг листа

А1он
Македонската фудбалска репрезентација бележи скок од две позиции на ФИФА ранг листата за месец септември. „Црвено-жолтите“ по победата над Ерменија, и нерешениот исход со Грзуија
Спорт

Петте смени остануваат и за следната сезона

А1он
Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино, објави дека организацијата размислува за задржување на правилото за петте смени за следната сезона. По продолжувањето на фудбалските натпревари предизвикани
Спорт

Катар ќе биде домаќин на турнир кој ќе претставува тест за Мундијалот 2022

А1он
Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) го одобри одржувањето на пан-арапскиот турнир во фудбал во Катар во 2021 година, соопшти прес-службата на Азиската фудбалска федерација. Натпреварите се
Спорт

ФИФА дава 1,5 милијарди долари на фудбалските федерации за борба против пандемијата

А1он
Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) ќе издвои 1,5 милијарди долари за да им помогне на националните федерации да се справат со ефектите од пандемијата на коронавирус,