Челниците на УЕФА појдоа на баци-рака кај Папата пред Европското првенство

Од:

Претседателот на УЕФА Александар Чеферин и други високи фудбалски гости денеска на аудиенција во Апостолската палата во Ватикан добија благослов од поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, пред почетокот.

Европското првенство, кое лани беше одложено за годинава поради пандемијата на коронавирусот, започнува утре со натпреварот меѓу Италија и Турција на Олимпискиот стадион во Рим.

Папата Франциск е страстен љубител на фудбалот и голем навивач на аргентинскиот прволигаш Сан Лоренцо.

Би можело да ве интересира

Сејдини ги пофали фудбалерите: Покажаа желба за победа

Жарко Настоски

Нашите по поразот од Украина: Во вториот дел се покажа вистинската Македонија, можевме барем до бод

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Украина го урна македонскиот сон за осминафинале, горчлив пораз за „црвено-жолтите“

Жарко Настоски

ЕУРО2020: Ангеловски ги избра стартните 11. за дуелот со Украина

Ана Ололовска

ЕУРО2020: Данска и Белгија денеска ќе играат за бодови и за Ериксен

Ана Ололовска

ЕУРО2020: Активистот на „Гринпис“ бил под снајперски нишан

Ана Ололовска