papa francisk

Свет

ВИДЕО: Папата не дозволува верниците да му ја бакнат раката

А1он
Папата Франциск е снимен како ја трга раката кога верниците се наведнуваа да го бакнат неговиот прстен. Снимката е направена за време на еднодневна посета
Свет

Папата до бискупите: Слушнете го крикот на младите луѓе кои сакаат правда

А1он
Папата Франциск денеска на почетокот на Конференцијата за борба против свештеничкото сексуално злоставување деца, предупреди дека е потребно повеќе од само осуда на злосторства и
Свет

Папата Франциск: Добив писмо од Мадуро, сѐ уште не сум го прочитал

А1он
Евентуалното посредување на Ватикан во Венецуела бара одобрување од две страни, изјави синоќа поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск и додаде дека примил писмо од