Папата Франциск длабоко жали за бесмислениот напад на Нов Зеланд

Од:

Папата Франциск изјави дека е длабоко тажен поради бесмислениот чин на насилство во Крајсчрч на Нов Зеланд, каде што беа убиени 49 луѓе во терористички напад во две џамии.

„Папата ги уверува сите Новозеланѓани, особено муслиманската заедница, во својата искрена солидарност и во светлото на овие напади“, стои во зјавата на Ватикан.

Како што се наведува, светиот отец се моли за здравјето на повредените, упатува утеха за оние кои тагуваат за своите најмили и за сите погодени со оваа трагедија.

Во соопштението на Ватикан се додава дека папата повикува на божествен благослов на утеха и сила на луѓето.

Би можело да ве интересира

Папата Франциск: Абортусот е убиство, а Црквата не дозволува истополови бракови

А1он

Папата Франциск не ја прифати оставката на германскиот архиепископ по скандалот за сексуална злоупотреба

А1он

Папата Франциск во Словачка ги осуди предрасудите кон Ромите

А1он

Маорите бараат промена на името на државата Нов Зеланд

Ана Ололовска

Папата Франциск во Будимпешта се сретна со Виктор Орбан

Се укинува карантинот во повеќето градови во Нов Зеланд

Катерина Павлова-Николовска