ВИДЕО: Папата не дозволува верниците да му ја бакнат раката

Од:

Папата Франциск е снимен како ја трга раката кога верниците се наведнуваа да го бакнат неговиот прстен.
Снимката е направена за време на еднодневна посета на базиликата Лорето во близина на Анкона, на источниот брег на централна Италија.
Симболичниот прстен го претставува “бракот” со верниците, кои го бакнуваат како знак на посветеност.

Папата не ги почитува сите правила како неговите претходници и ја прекршува традицијата се дел од коментарите на социјалните мрежи.

Би можело да ве интересира

Папата Франциск: Абортусот е убиство, а Црквата не дозволува истополови бракови

А1он

Папата Франциск не ја прифати оставката на германскиот архиепископ по скандалот за сексуална злоупотреба

А1он

Папата Франциск во Словачка ги осуди предрасудите кон Ромите

А1он

Папата ја повика Европа за солидарност при пандемијата

Ана Ололовска

Папата Франциск во Будимпешта се сретна со Виктор Орбан

Папата Франциск доби сертификат за вакцинација