(ВИДЕО) Решена енигмата-папата не сака бакнување поради бактерии

Од:

Папата Франциск издаде соопштение во кое објаснува зошто не дозволувал верниците да го бакнуваат прстенот на неговата рака.

Дополнително и портпаролот на Ватикан, Алекандро Гисоти, пренесе дека причината на однесувањето на папата е многу едноставна.

-Светиот отец ми кажа дека мотивот е премногу едноставен – хигиена. Тој сакаше да избегне ризик од ширење на било каква зараза помеѓу луѓето, не го направи тоа поради себе.

Традицијата на бакнување на прстенот на папата трае со векови, а се во име на почитта и послушноста кон црквата.

Гисоти кажа и дека папата Франциск повеќе сака бакнувањето на прстенот да се случува во помали групи, зошто така е ограничено ширењето на бактериите.

Би можело да ве интересира

Папата Франциск: Абортусот е убиство, а Црквата не дозволува истополови бракови

А1он

Папата Франциск не ја прифати оставката на германскиот архиепископ по скандалот за сексуална злоупотреба

А1он

Папата Франциск во Словачка ги осуди предрасудите кон Ромите

А1он

Папата Франциск во Будимпешта се сретна со Виктор Орбан

Папата Франциск доби сертификат за вакцинација

Папата добро закрепнува по операцијата, наодите му се уредни

Жарко Настоски