(ВИДЕО) Решена енигмата-папата не сака бакнување поради бактерии

Од:

Папата Франциск издаде соопштение во кое објаснува зошто не дозволувал верниците да го бакнуваат прстенот на неговата рака.

dobivaj vesti na viber

Дополнително и портпаролот на Ватикан, Алекандро Гисоти, пренесе дека причината на однесувањето на папата е многу едноставна.

-Светиот отец ми кажа дека мотивот е премногу едноставен – хигиена. Тој сакаше да избегне ризик од ширење на било каква зараза помеѓу луѓето, не го направи тоа поради себе.

Традицијата на бакнување на прстенот на папата трае со векови, а се во име на почитта и послушноста кон црквата.

Гисоти кажа и дека папата Франциск повеќе сака бакнувањето на прстенот да се случува во помали групи, зошто така е ограничено ширењето на бактериите.

Би можело да ве интересира

Папата ја осуди свирепоста на руските сили во војната во Украина, која можеби беше „предизвикана“

А1он

Папата Франциск ги одложи посетите на Конго и Јужен Судан поради повреда на коленото

А1он

Фон дер Лајен со папата Франциск разговараше за војната во Украина и кризата со храна

А1он

(ВИДЕО) Ковачевски: Взаемната доверба и пријателство со Ватикан е потврдена преку заедничкото историско, културно и религиско наследство

Катерина Павлова-Николовска

Ковачевски на папата Франциск му подарил бројаница со бисер и филигран и плоча од Влатко Стефановски

Катерина Павлова-Николовска

Папата ја критикуваше Русија: Мариупол е варварски бомбардиран