globalno zatopluvanje

Свет

По првпат откриена микропластика во свежи снежни врнежи на Антарктикот

А1он
Резултатите од студија на научниците од Нов Зеланд, објавени денеска, покажаа дека микропластика е пронајдена по првпат во свежиот снег што неодамна падна на Антарктикот,
Свет

Истражување: Сè уште е можно да се задржи глобалното затоплување на два степена

А1он
Ако владите сторат сè на што се обврзани во борбата против климатските промени, светот сепак може да исполни една од двете меѓународно договорени цели за
Свет

ОН: Сегашното глобално затоплување е најсилно во последните 200 илјади години

А1он
Глобалното затоплување, кое се забележува сега, е најсилното во последните 200.000 години, изјави Петри Талас, генерален секретар на Светската метеоролошка организација (СМО). Според него, настаните
Свет

Речиси 100 држави ќе го намалат метанот и ќе го забават затоплувањето за 0,3 степени

А1он
САД и ЕУ денеска во Глазгов го претставија глобалното ветување за намалување на метанот, потпишано од речиси сто држави, кое до 2030 година треба да
Свет

На самитот на Г20 во Рим светските лидери ќе преземат обврска глобалното загревање да остане во рамките на 1,5 степени Целзиусови

А1он
Лидерите на Г20 претстојниов викенд ќе признаат дека се потребни итни чекори за да се одржи целта за ограничување на глобалното затоплување на 1,5 степени
Свет

Исландските глечери се намалуваат многу брзо, им се заканува целосно исчезнување

А1он
Исландските глечери, на кои им се заканува целосно исчезнување до 2200 година, веќе изгубија 750 километри квадратни површински простор од почетокот на 2000 година или
Свет

Светот е на пат да се самоуништи, предупреди Папата

А1он
Папата Франциск денеска предупреди дека светот е „на пат кон самоуништување“ доколку политичките лидери не успеат храбро да ја искористат пандемијата на Ковид-19 како „шанса
Свет

Доцни замрзнувањето на водата и создавањето мраз на Арктикот

А1он
Научниците предупредуваат дека поголемиот дел од Арктикот се уште не почнал да се замрзнува иако е крај на октомври. Засега тоа е најдоцен регистриран период
Свет

Научниците со нови информации за глобалното затоплување: за 23 години се стопиле 28 билиони тони мраз

Научниците од универзитетите во Лидс, Единбург и Лондон анализирале сателитски слики од глечери, планини и ледени плочи меѓу 1994 и 2017 година за да ги