mmf

Економија

ММФ ги зголеми изгледите за глобалниот раст за годинава

А1он
Меѓународниот монетарен фонд денеска малку ги зголеми изгледите за глобалниот раст во 2023 поради „изненадувачките отпорни“ побарувања во САД и Европа, пониските трошоци за енергија
Економија

ВИДЕО: 2023 ќе биде тешка година, рецесија ќе зафати третина од светската економија предвидува ММФ

А1он
За поголемиот дел од глобалната економија, 2023 година ќе биде тешка година бидејќи главните двигатели на глобалниот раст – САД, Европа и Кина – ќе
Економија

ММФ со Извештај за аранжманот ПЛЛ – високи оцени за монетарната политика, финансискиот сектор и банкарската супервизија

А1он
Во најновиот извештај на ММФ во врска со одобрувањето средства од Инструментот за претпазливост и ликвидност објавен на 28.11.2022 година се наведува дека Народната банка
Свет

Шефицата на ММФ ја повика Кина да ја омекне стратегијата за борба против коронавирусот

А1он
Генералната директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, денеска во Берлин изјави дека е време Кина да престане да ја следи стратегијата за масовно
Економија

Собранието ги донесе законите за задолжување кај ММФ и Светска Банка

А1он
Собранието по скратена постапка ги усвои законите за задолжување на државата кај Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Светската банка. Законот за задолжување кај ММФ со
Економија

Предупредување од ММФ: Прогнозите за светската економија се мрачни, особено во Европа

А1он
Изгледите за светската економија денес се уште помрачни отколку во октомври, особено во Европа, предупреди Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). Влошувањето се припишува на заострувањето на
Свет

ММФ додели 1,3 милијарди долари итна помош за Украина

А1он
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, ѝ се заблагодари на генералната директорка на Меѓународниот монетарен фонд, Кристалина Георгиева за итната помош од 1,3 милијарди долари за
Економија

Почнуваат разговори меѓу ММФ и владата на Србија за нов аранжман

А1он
Владата на Србија денеска во Белград започнува разговори со мисијата на Меѓународниот монетарен фонд за идни начини на соработка, односно нов стенд-бај аранжман. Во разговорите,
Економија

ММФ бара светските креатори на политики да спречат неконтролирана инфлација

А1он
Генералната директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Кристалина Георгиева денеска ги повика светските креатори на политики да спречат неконтролирана инфлација во време на глобални економски
Економија

ММФ: Централните банки „мора да дејствуваат решително“ за да ја намалат инфлацијата

А1он
Централните банки треба „одлучно да дејствуваат за да се справат со инфлацијата“ откако бројките достигнаа највисоки нивоа во последните неколку децении, објави ММФ денеска. Коментарите