kristalina georieva

Економија

ВИДЕО: 2023 ќе биде тешка година, рецесија ќе зафати третина од светската економија предвидува ММФ

А1он
За поголемиот дел од глобалната економија, 2023 година ќе биде тешка година бидејќи главните двигатели на глобалниот раст – САД, Европа и Кина – ќе
Економија

Шефот на ММФ: Суровата зима може да доведе до немири во Европа

А1он
„Суровата зима може да доведе до социјални немири во Европа, каде руската инвазија на Украина веќе доведе до страшни економски последици, поради што се стравува
Свет

Георгиева: ММФ ќе им помогне на државите засегнати од евентуалниот конфликт меѓу Русија и Украина

А1он
Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) е подготвен да им помогне на земјите кои можат на некој начин да бидат погодени од конфликтот меѓу Русија и Украина
Свет

Георгиева: Пандемијата продолжува да ја попречува светската економија

А1он
Пандемијата на Ковид -19 се уште го попречува заздравувањето на светската економија, а главната пречка е длабокиот јаз во вакцинацијата на богатите и сиромашните, предупреди
Свет

„Економист“ во редакциска колумна ја повика Кристалина Георгиева да се повлече од функцијата директор на ММФ

А1он
„Економист“ ја повика директорката на Меѓународниот монетарен фонд, Кристалина Георгиева, да се повлече од функцијата поради нејзината улога во скандалот со манипулации со податоци поврзани